Presidenti Biden të enjten tha se do të ishte “me fat” të kishte një revansh kundër ish-Presidenti Trump në zgjedhjet e vitit 2024, ndërsa ai reflektoi mbi ndryshimin e pozitës së Amerikës në skenën botërore që nga marrja e detyrës.

Në një konferencë shtypi në selinë e NATO-s, Biden u pyet në lidhje me perspektivën e përpjekjeve të tij të politikës së jashtme për të lidhur Amerikën me aleatët e saj dhe përgjigjen e koordinuar midis aleatëve të NATO-s që po zhbëhet nga një president tjetër pas zgjedhjeve të vitit 2024, përfshirë Trump, i cili ka sinjalizuar se mund të kandidojë për rizgjedhje pas humbjes në 2020.

“Një nga gjërat nga të cilat unë ngushëllohem, është se nuk mendoj se do të gjeni ndonjë lider evropian që mendon se unë nuk jam në gjendje të punoj,” tha Biden. “Dhe e kam fjalën sinqerisht. … Çështja është se takimi i parë i G-7 ku mora pjesë, ishte në Britaninë e Madhe. Dhe u ula dhe thashë, ‘Amerika u kthye.’ Dhe një nga homologët e mi, kolegë, kreu i shtetit, tha: “Për sa kohë?”

“Unë nuk kritikoj askënd që e bën atë pyetje,” vazhdoi Biden. “Por zgjedhjet e ardhshme, do të isha shumë me fat nëse do të kisha të njëjtin njeri që të konkurronte kundër meje.”

Biden tregoi vendimin e tij për të kandiduar për president në vitin 2020, i frymëzuar nga demonstratat nacionaliste të bardhë në Charlottesville, Va., në 2017.

“Kur kam kandiduar këtë herë, dhe mendoj se shtypi amerikan, pavarësisht nëse ata më shikojnë në mënyrë të favorshme apo të pafavorshme, vendosa. Asnjë zgjedhje nuk ia vlen të mos bëj pikërisht atë që mendoj se është gjëja e duhur. Jo një shaka. Unë” Jam shumë i gjatë në dhëmb për të mashtruar më këtë”, tha Biden.

Biden shtoi se fokusi i tij i vetëm te zgjedhjet në këtë pikë është puna për të siguruar që demokratët të mbajnë shumicën në Dhomë dhe Senat “në mënyrë që të kem hapësirë ​​për të vazhduar të bëj gjërat që kam qenë në gjendje të bëj në drejtim të rritjes së ekonomisë dhe ballafaqimi në mënyrë racionale me politikën e jashtme amerikane dhe udhëheqja e botës”.

Biden ishte në Bruksel për takime me aleatët e NATO-s dhe anëtarët e Këshillit Evropian dhe Grupit të Shtatë (G-7) të fokusuar në përgjigjen ndaj pushtimit rus të Ukrainës. Administrata e Biden-it për javë të tëra ka mbrojtur koordinimin e saj me aleatët në vendosjen e sanksioneve dhe ofrimin e ndihmës për Ukrainën, duke argumentuar se qasja e bllokimit ka shtuar ndikimin në ekonominë e Rusisë.

Qasja është në kontrast me politikën e jashtme të Trump “Amerika së pari”, e cila shpesh i tjetërsoi aleatët. Ish-presidenti kritikoi në mënyrë rutinore partnerët e NATO-s dhe G-7. Trump u fajësua gjithashtu në fund të vitit 2019, pasi ai përdori ndihmën ushtarake për Ukrainën në këmbim të hetimeve për marrëdhëniet e biznesit të Biden dhe familjes së tij në Ukrainë.

Demokratët kanë vënë në dukje politikat dhe retorikën e Trump në përgjigje të kritikave republikane se Biden ka qenë shumë i ngadalshëm për të ofruar ndihmë për Ukrainën, megjithëse vetë Shtëpia e Bardhë ka shmangur referencën  e drejtpërdrejtë të administratës së mëparshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb