Presidenti amerikan Joe Biden tha se është “i indinjuar” dhe “zemërthyer” për sulmin ajror izraelit në Gaza që vrau shtatë persona që punonin për World Central Kitchen (WCK), duke theksuar se Izraeli “nuk ka bërë mjaftueshëm për të mbrojtur punonjësit humanitarë”. “Ata po siguronin ushqim për civilët e uritur në mes të luftës. Ata ishin të guximshëm dhe vetëmohues. Vdekja e tyre është një tragjedi”, tha Biden në një deklaratë.

Duke theksuar se Izraeli është zotuar të kryejë një hetim të plotë mbi vrasjet, ai tha se “ai hetim duhet të jetë i shpejtë, ai duhet të sjellë përgjegjësi dhe gjetjet e tij duhet të bëhen publike”. Biden tha se lufta në Gaza ka qenë “më e keqja në kohën e fundit për sa i përket numrit të punonjësve humanitarë që janë vrarë”.

“Kjo është një arsye kryesore pse shpërndarja e ndihmave humanitare në Gaza ka qenë kaq e vështirë, sepse Izraeli nuk ka bërë mjaftueshëm për të mbrojtur punonjësit humanitarë që përpiqen të ofrojnë ndihmën dëshpërimisht të nevojshme për civilët”, tha ai, duke shtuar se incidente si ky nuk duhet të ndodhin. “Izraeli gjithashtu nuk ka bërë mjaftueshëm për të mbrojtur civilët. Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar në mënyrë të përsëritur Izraelit që të mos konfliktojë operacionet e tyre ushtarake kundër Hamasit me operacionet humanitare në mënyrë që të shmangen viktimat civile”, shtoi ai.

Biden tha se SHBA do të vazhdojë të bëjë gjithçka që mundet për të ofruar ndihmë humanitare për civilët palestinezë në Gaza dhe do të vazhdojë të bëjë presion ndaj Izraelit që të bëjë më shumë për të lehtësuar këtë ndihmë. “Dhe ne po bëjmë presion të fuqishëm për një armëpushim të menjëhershëm si pjesë e një marrëveshjeje pengjesh”, shtoi ai.

Sipas OKB-së, 196 punonjës humanitarë, përfshirë më shumë se 175 anëtarë të stafit të OKB-së, janë vrarë që nga fillimi i luftës në Gaza më 7 tetor të vitit të kaluar. WCK më herët konfirmoi se shtatë nga punonjësit e saj të ndihmës humanitare u vranë në sulme “të pafalshme” izraelite të së hënës.

Pavarësisht koordinimit të lëvizjeve me ushtrinë izraelite, organizata bamirëse tha se autokolona u godit teksa po dilte nga një magazinë në qytetin jugor të Deir al-Balah pasi ekipi shkarkoi më shumë se 100 tonë ndihma ushqimore humanitare të sjellë në Gaza në një rrugë detare. Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan të paktën një automjet me shenja të qarta që e etiketonin atë si pjesë e World Central Kitchen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb