Presidenti amerikan Joe Biden mund të godasë Rusinë me më shumë sanksione pas vdekjes së disidentit të opozitës Alexei Navalny.

“Ne tashmë kemi sanksione, por po shqyrtojmë sanksione shtesë, po”, u tha Biden gazetarëve.

Disa ditë më parë, Biden kishte fajësuar udhëheqësin e Kremlinit Vladimir Putin për vdekjen e Navalny në një kamp burgu siberian të premten. Shtetet e Bashkuara tashmë e kanë goditur Rusinë me disa raunde sanksionesh për luftën e saj dyvjeçare kundër Ukrainës.

Me qëllimin e miliarda dollarëve në ndihmën për Ukrainën që po mbahet nga republikanët në Kongresin e SHBA-së, demokrati tha se nuk e dinte nëse vdekja e Navalny do të bënte një ndryshim.

“Shpresoj që po, por nuk jam i sigurt”, shtoi Biden.

Sjellja e anëtarëve republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve në bllokimin e paketës së Ukrainës ishte “tronditëse”, shtoi Biden. Ai tha se ata po ikin nga kërcënimi i paraqitur nga Rusia dhe detyrimet ndaj NATO-s.

Biden shtoi se do të ishte i hapur për të takuar kryetarin republikan të Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, në përpjekje për të zgjidhur problemin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb