Shtëpia e Bardhë ka dhënë një deklaratë mbi atë që u tha gjatë takimit të Presidentit Joe Biden në Varshavë me “Bukuresht Nëntë”, një grupim i anëtarëve të Evropës Lindore të aleancës ushtarake të NATO-s.

Deklarata tha se Biden përsëriti “angazhimin e hekurt” të Amerikës ndaj nenit 5 të NATO-s – një marrëveshje e cila thotë se nëse ndonjë nga anëtarët e NATO-s sulmohet, ai konsiderohet një sulm kundër të gjithë anëtarëve të aleancës.

Deklarata shton se Presidenti Biden dhe nëntë anëtarët e Bukureshtit “riafirmuan mbështetjen e tyre të palëkundur për Ukrainën dhe nënvizuan angazhimin e tyre të përbashkët për të qëndruar me popullin ukrainas për aq kohë sa duhet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: