Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një paketë ndihme të huaj që përfshin një projekt-ligj që do të ndalonte aplikacionin TikTok nëse kompania mëmë me bazë në Kinë, ByteDance nuk arrin të shesë aplikacionin brenda një viti.

Projekt-ligji për shitjen ose ndalimin është tani ligj, duke nisur kohën që ByteDance të bëjë lëvizjen e saj. Kompania ka nëntë muaj për të gjetur një marrëveshje, megjithëse presidenti mund ta zgjasë edhe tre muaj të tjerë nëse sheh përparim.

Ndërsa kohët e fundit legjislacioni dukej sikur do të ngecte në Senat pasi u miratua si një projekt-ligj i pavarur në Dhomën e Përfaqësuesve, bisedimet ndihmuan ta çonin atë në tryezën e Biden.

Zëdhënësi i TikTok Alex Haurek tha në një deklaratë se kompania planifikon të kundërshtojë ligjin në gjykata, gjë që përfundimisht mund të zgjasë afatin kohor nëse gjykatat vonojnë zbatimin në pritje të një zgjidhjeje.

Ligjvënësit amerikanë janë shprehur të shqetësuar për përdorimin e TikTok në territorin e Shteteve të Bashkuara, duke qenë se kompania ByteDance është e lidhur me qeverinë kineze dhe Partinë Komuniste të Kinës, duke krijuar shqetësim për të dhënat e përdoruesve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb