Një zjarr në një rrobaqepësi vrau shtatë persona, përfshirë dy fëmijë, në qytetin indian të Aurangabad, tha policia.

Zjarri shkaktoi panik në një pjesë të lagjes së biznesit të qytetit në shtetin Maharashtra.

Autoritetet dyshojnë se vdekjet kanë ndodhur për shkak të thithjes së tymit, tha televizioni i Nju Delhi-t, duke cituar shefin e policisë së qytetit Manoj Lohiya.

Autoritetet po hetonin shkakun e zjarrit në qytetin gati 340 kilometra (210 milje) në verilindje të Mumbait, kryeqyteti financiar dhe argëtues i Indisë.

Zjarret janë të zakonshme në Indi, ku ndërtuesit dhe banorët shpesh shpërfillin ligjet e ndërtimit dhe kodet e sigurisë.

Në vitin 2019, një zjarr i shkaktuar nga një qark i shkurtër elektrik përfshiu një ndërtesë në kryeqytetin indian dhe vrau 43 njerëz. Në vitin 2022, një zjarr në një ndërtesë komerciale katërkatëshe në Nju Delhi vrau të paktën 27 persona.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb