Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbërritur në Izrael.

Me të mbërritur, shefi i diplomacisë amerikane do të shkojë në Jeruzalem, ku është planifikuar të zhvillojë bisedime me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe më pas atje do ta presë edhe presidenti i shtetit hebre, Isaac Herzog. Siç pritej, tema kryesore e takimeve do të jetë kërkimi i mënyrës për zgjidhjen e konfliktit palestinezo-izraelit.

Blinken është në një turne në Lindjen e Mesme nga 29 deri më 31 janar, të cilin e filloi me një vizitë në Egjipt. Pas Izraelit, ai gjithashtu planifikon të vizitojë Bregun Perëndimor dhe të takohet me liderin palestinez Mahmud Abbas atje. Kreu i diplomacisë amerikane synon të zhvillojë bisedime me palestinezët dhe izraelitët që do të ndihmonin në uljen e tensioneve në rajon.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb