Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë një ndihmë shtesë prej 2 miliardë dollarësh për Ukrainën, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken gjatë një konference për shtyp në Kiev me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Financimi i huaj ushtarak do të përdoret jo vetëm për blerjen e armëve nga SHBA, por edhe nga Ukraina pasi ajo investon në prodhimin e makinerive dhe armëve të veta, tha Blinken. Ukraina gjithashtu do të përdorë disa nga fondet për të blerë armë nga vende të tjera, tha ai.

“E gjithë kjo, veçanërisht ndërsa mendojmë për bazën industriale të mbrojtjes, bazohet në një frymë të pabesueshme inovacioni, zgjuarsie, sipërmarrjeje që shohim këtu në Ukrainë,” tha Blinken.

Marrëveshja për ndihmën e fundit vjen pasi forcat ruse shtojnë sulmet e tyre përgjatë vijave të frontit në Ukrainën veriore dhe lindore.

Blinken tha se Shtetet e Bashkuara “po nxitojnë” shumë nga ndihma ushtarake në paketën prej 60 miliardë dollarësh që Presidenti Joe Biden miratoi në prill.

“Suplementi prej 60 miliardë dollarësh, ne e dimë, po vjen në një kohë kritike,” tha ai. “Ukraina po përballet me këtë sulm të ripërtërirë brutal dhe ne shohim përsëri sulme të pakuptimta ndaj civilëve dhe ndërtesave të banimit.”

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb