Rusia ka filluar të përdorë një bombë të fuqishme ajrore që ka shkatërruar mbrojtjen e Ukrainës dhe ka anuar ekuilibrin në vijat e frontit. Bomba në fjalë mund të shkaktojë një krater të gjerë pesëmbëdhjetë metra.
Bomba është FAB-1500, në thelb një armë 1.5 ton, prej së cilës gati gjysma përbëhet nga eksploziv i fuqishëm. Ai shpërndahet nga lart me avionë luftarakë nga një distancë prej 60-70 kilometrash, jashtë rrezes së shumë mbrojtjeve ajrore të Ukrainës. FAB-1500 është një shembull tjetër se si Rusia po bën luftën e saj në Ukrainë, duke shkaktuar shkatërrim masiv përpara se të përpiqet të marrë territor.

Videot e fundit nga linjat e betejës në rajonin e Donetskut kanë ilustruar fuqinë e pamasë të këtyre bombave teksa godasin termocentralet, fabrikat dhe blloqet e kullave – vende nga të cilat ukrainasit koordinojnë mbrojtjen e tyre.

FAB-1500 drejtohet drejt objektivit të tij nga një sistem udhëzues. Joseph Trevithick, i cili ka shkruar për zhvillimin e bombës për TheWarZone, thotë se ato “ofrojnë një opsion të ri dhe shumë më shkatërrues për shumë prej avionëve taktikë të Rusisë që ndihmojnë gjithashtu pilotët të qëndrojnë më larg mbrojtjes së armikut”.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb