Një stuhi dimërore me borë dhe akull ka goditur një  pjesë të SHBA-së dhe Kanadasë.  Mijëra fluturime janë anuluar dhe ndërprerje të energjisë elektrike janë raportuar në disa shtete juglindore.

Virxhinia, Xhorxhia dhe Karolina e Veriut dhe e Jugut shpallën gjendje të jashtëzakonshme.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA (NËS) tha se stuhia do të godasë pjesën më të madhe të të tretës lindore të vendit gjatë dy ditëve të ardhshme, me më shumë se 30 cm borë që priten në disa zona. Sistemi i madh i stuhisë po i afrohet SHBA-së lindore nga Midwest.

Bora dhe akulli mund të rezultojnë në “udhëtime të rrezikshme, ndërprerje të energjisë elektrike dhe dëmtime të pemëve”, paralajmëroi NWS. Ka pasur gjithashtu parashikime për përmbytje të mundshme bregdetare në disa zona, duke përfshirë qytetin e Nju Jorkut dhe pjesë të Konektikatit, me paralajmërime se rrugët dhe infrastruktura mund të preken.

Në provincën Ontario të Kanadasë, e cila ndan një kufi me shtetin e Nju Jorkut, Environment Canada lëshoi ​​paralajmërime për stuhi të dielën në mëngjes për pjesën më të madhe të jugut, ku bora pritet të fillojë vonë të dielën me orën lokale. Toronto, kryeqyteti i provincës dhe qyteti më i madh i Kanadasë, parashikohet të bjerë shtatë inç (20 cm) borë.

Linjat ajrore amerikane kishin anuluar të paktën 2,400 fluturime deri të dielën në mëngjes si pasojë e motit ekstrem, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimeve.

Aeroporti Ndërkombëtar Charlotte Douglas në Karolinën e Veriut ishte ndër më të goditurit, me pothuajse 90% të fluturimeve të anuluara dhe një mesazh në faqen e tij të internetit u kërkoi pasagjerëve të kontrollonin me linjat ajrore të tyre përpara se të udhëtonin në aeroport.

Në një konferencë shtypi në shtetin fqinj të shtunën, Guvernatori i Karolinës së Jugut, Henry McMaster u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë jashtë rrugëve.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: