Mbretëria e Bashkuar e gjen veten në një situatë të pasigurt financiare pasi borxhi i saj kombëtar rritet në një nivel alarmant. Sipas Report , i cili citon shifrat më të fundit të publikuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, borxhi i vendit ka arritur në 2.74 trilion £, ekuivalente me 99.8% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB).

Ky moment historik shqetësues shënon raportin më të lartë të borxhit ndaj PBB-së që vendi ka parë në 63 vitet e fundit. Herën e fundit që Britania e Madhe u përball me një situatë të ngjashme ishte në vitin 1961 kur raporti ishte 99.4%. Në krahasim, vetëm një vit më parë në maj, borxhi i vendit ishte 96.1% e PBB-së së tij.

Ekspertët po i bien këmbanave të alarmit mbi sfidat që kanë përpara. Michael Stelmach, një ekonomist i lartë në divizionin e KPMG në Mbretërinë e Bashkuar, paralajmëron: “Kancelari i ardhshëm i Thesarit do të trashëgojë kutinë e Pandorës financiare. Normat e interesit pritet të mbeten të larta, duke e bërë uljen e borxhit një detyrë të mundimshme, ndërkohë që presionet mbi shpenzimet vazhdojnë të intensifikohen.”

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb