Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar po punojnë për të nisur fluturimet e dëbimit në Ruanda “në verë”, ka thënë një burim qeveritar për Sky News.

Sekretarja e Brendshme nënshkroi një përditësim të marrëveshjes së qeverisë për emigrantët me vendin e Afrikës Qendrore këtë fundjavë, duke zgjeruar fushëveprimin e saj për “të gjitha kategoritë e njerëzve që kalojnë nëpër vende të sigurta dhe bëjnë udhëtime të paligjshme dhe të rrezikshme në MB”.

Një deklaratë e Zyrës së Brendshme tha se do të lejojë qeverinë të zbatojë projektligjin e ri të emigracionit të paligjshëm, pasi kjo do të thotë se ata që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, të cilët “nuk mund të kthehen në vendin e tyre”, do të jenë “në fushëveprim për t’u zhvendosur në Ruanda”.

Burimi i qeverisë tha se do të “mbyllte të gjitha zbrazëtitë” për ata që mbërrijnë ilegalisht, përfshirë ata që pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne.

Suella Braverman përshëndeti forcimin e partneritetit të emigracionit të Mbretërisë së Bashkuar ndërsa vizitoi kryeqytetin Kigali, ku u takua me Presidentin e Ruandës Paul Kagame dhe ministrin e vendit për punët e jashtme dhe bashkëpunimin ndërkombëtar, Dr Vincent Biruta.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar planifikon të dërgojë dhjetëra mijëra emigrantë më shumë se 4,000 milje larg në Ruandë, si pjesë e një marrëveshjeje prej 120 milionë paundësh të rënë dakord me Ruandën vitin e kaluar.

Askush nuk e ka bërë ende udhëtimin.

Një fluturim u ndalua në qershorin e vitit të kaluar pas një apeli në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Të shtunën, zonja Braverman dhe Dr. Biruta nënshkruan përditësimin e memorandumit të mirëkuptimit, duke e zgjeruar më tej partneritetin.

Ruanda ka ‘burime të shumta’
Duke theksuar hapat që po ndërmerren nga qeveria, zonja Braverman tha: “Ajo që bën projektligji është që në mënyrë dramatike dhe të konsiderueshme redukton rrugët ligjore në dispozicion, pretendimet në dispozicion të njerëzve për të penguar largimin ose zhvendosjen e tyre nga Mbretëria e Bashkuar.

“Për të vonuar ndalimin e tyre. Për të minuar rregullat tona. Dhe ajo që po shohim në këtë moment është se njerëzit përdorin pretendimet për skllavërinë moderne, duke përdorur kërkesa për azil, duke përdorur ligjet e të drejtave të njeriut… vetëm për të penguar detyrën tonë për të kontrolluar kufijtë tanë”.

Ajo vazhdoi: “Ligji ynë e rregullon atë dhe ne kemi vendosur ekuilibrin e duhur midis drejtësisë, nga njëra anë, për ofrimin e një sistemi të fuqishëm të detyrave dhe kompetencave ligjore për të ndaluar dhe hequr, dhe dhembshurinë, në mënyrë që ne po i zhvendosim njerëzit në një vend i sigurt”.

“Dhe siç e kemi parë këtu në Ruandë, ka burime të shumta për të mbështetur dhe akomoduar siç duhet njerëzit në mënyrë që ata të mund të jetojnë jetë të sigurt.”

Braverman viziton strehimin e mundshëm të emigrantëve
Gjatë vizitës së saj në Ruandë, sekretarja e brendshme kaloi kohë duke takuar refugjatët, të cilët ishin vendosur në vend.

Ajo bëri gjithashtu një turne në njësitë e banimit dhe akomodimit të sapondërtuara, të cilat do të përdoren për të strehuar ata që janë zhvendosur në Ruanda.

Një refugjat që jeton në Ruandë, Fesseha Teame, u tha gazetarëve se “kurrë nuk e kishte ndjerë se jam konsideruar si i huaj”, por nuk e pa të udhës që kombi afrikan të ketë kapacitetin për të mbajtur “mijëra” emigrantë.

48-vjeçari me gruan dhe katër fëmijë, foli për mediat pasi sekretarja e brendshme deklaroi: “Ruanda ka kapacitetin për të rivendosur mijëra njerëz dhe mund të ngrejë shpejt akomodimin sapo të fillojnë fluturimet”.

Zonja Braverman tha gjithashtu se sugjerimi se Ruanda mund të marrë vetëm 200 njerëz është një “narrativë krejtësisht e rreme e shpërndarë nga kritikët që duan të anulojnë marrëveshjen”.

Shifra e cituar u përdor nga zëdhënësja e qeverisë së Ruandës Yolande Makolo kur u foli gazetarëve britanikë vitin e kaluar.

Zonja Braverman u takua me sipërmarrës të rinj për investime, si dhe me sipërmarrës për të diskutuar gamën e mundësive të biznesit dhe punësimit në dispozicion të njerëzve në Ruandë.

Në fillim të këtij muaji, kryeministri njoftoi një paketë që do të krijojë një qendër të re paraburgimi në Francë, si dhe vendosjen e më shumë personelit francez dhe teknologjisë së përmirësuar për të patrulluar plazhet në një përpjekje të përbashkët për të ulur migrimin e paligjshëm.

Gjatë gjithë vitit 2022, rreth 45,728 njerëz kaluan në Mbretërinë e Bashkuar përmes Kanalit, 60% më shumë se një vit më parë.

Zonja Braverman tha se ajo po vizitonte Ruandën këtë fundjavë për të “përforcuar angazhimin e qeverisë ndaj partneritetit si pjesë e planit tonë për të ndaluar anijet dhe për të diskutuar planet për të funksionalizuar marrëveshjen tonë së shpejti”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb