Pjesa e fundit e tokës në pronësi private në arkipelagun Arktik Svalbard është në shitje për 300 milionë euro (324 milionë dollarë). Me një sipërfaqe prej 14,830 hektarësh, toka ka “rëndësi të rëndësishme mjedisore, shkencore dhe ekonomike”, sipas një listimi nga agjenti Knight Frank.

Arkipelagu ndodhet midis Norvegjisë kontinentale dhe Polit të Veriut dhe ka marrë një rëndësi më të madhe gjeopolitike pasi akulli i detit shkrihet, duke hapur rrugë të reja detare dhe duke rritur vlerën e tij strategjike.

“Duke marrë parasysh aspektet gjeopolitike dhe strategjike, potencialin tregtar, ndryshimet klimatike dhe interesin në rritje të zonave arktike në përgjithësi, prona përfaqëson një mundësi unike,” sipas shitësve.

Toka gjendet në Wedel Jarlsberg në Svalbard perëndimor dhe mund të arrihet në tre orë me varkë nga Longyearbyen, vendbanimi më i madh në arkipelag, i cili ofron fluturime të rregullta për në kryeqytetin norvegjez Oslo, sipas listimit. E vendosur brenda një fjordi, parcela ka pesë kilometra vijë bregdetare, si dhe male, akullnaja dhe “një bollëk të kafshëve të egra”, thuhet në listë.

Një blerës eventual në fakt do të blejë pronën nga Aktieselskabet Kulspids, një kompani private e kufizuar norvegjeze e cila zotëron tokën. Për Kyllingstad, një avokat që përfaqëson shitësit, i tha CNN se kompania u formua më shumë se një shekull më parë nga një grup familjesh industrialiste të pasura nga Oslo, të cilët eksploruan mundësinë e nxjerrjes së asbestit në tokë. Që nga zbulimi se kjo nuk është e realizueshme, nuk ka pasur pothuajse asnjë aktivitet atje, tha Kyllingstad të hënën.

Pronësia e kompanisë ka evoluar që atëherë dhe pronarët aktualë kanë vendosur që rritja e interesit në Arktik do të thotë se tani është një kohë e mirë për të shitur, shpjegoi ai. “Kjo është toka e fundit private në Svalbard,” tha Kyllingstad, i cili shtoi se ka “potencial të madh për një shumëllojshmëri aktivitetesh”.

Blerësi me fat do të ketë lejen për të instaluar “instalime telegrafike me valë”, dhe pozicioni ekstrem në veri të pronës e bën atë një vend të jashtëzakonshëm për komunikimet satelitore, shtoi ai. Blerësit e mundshëm përfshijnë shtete kombe, agjenci qeveritare ose individë me vlerë neto ultra të lartë, tha për CNN Jonathan Webb, një avokat i Zeiler Floyd Zadkovich, një firmë ndërkombëtare që po punon me Kyllingstad për shitjen.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb