Mbretëria e Bashkuar dënoi sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Deklarata u bë nga kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të postuar në rrjetin social X.

“Unë dënoj në termat më të ashpër sulmin e pamatur të regjimit iranian kundër Izraelit. Irani ka treguar edhe një herë se synon të mbjellë kaos në oborrin e tij të shtëpisë”, thuhet në deklaratën e Sunak.

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të mbrojë sigurinë e Izraelit dhe atë të të gjithë partnerëve tanë rajonalë, duke përfshirë Jordaninë dhe Irakun”, thuhet në deklaratë.

Së bashku me aleatët tanë, ne po punojmë urgjentisht për të stabilizuar situatën dhe për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm. Askush nuk dëshiron të shohë më shumë gjakderdhje”.

Ministri i Jashtëm francez Stéphane Séjourné dënoi gjithashtu ashpër sulmin e Iranit ndaj Izraelit dhe përsëriti solidaritetin dhe “angazhimin e Francës për sigurinë e Izraelit”.

Ndërkohë, Holanda tha se situata në Lindjen e Mesme është “shumë shqetësuese” pasi Irani filloi sulmin.

Kryeministri holandez Mark Rutte tha në X se më herët të shtunën, Holanda dhe “vendet e tjera i thanë Iranit me zë të lartë dhe të qartë që të përmbahej nga sulmi ndaj Izraelit”. Ky postim është përditësuar me reagime shtesë.

Situata në Izrael mbetet alarmante me sirenat që kanë filluar të bien. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë udhëzuar banorët e disa pjesëve të Izraelit verior që të qëndrojnë pranë hapësirave të mbrojtura.

Në përputhje me vlerësimin e situatës, banorëve të Lartësive Veriore të Golanit, zonës së Nevatim, Dimona dhe Eilat u kërkohet të qëndrojnë pranë hapësirave mbrojtëse deri në njoftimin e mëtejshëm”, tha IDF në deklaratë.

Me aktivizimin e sirenave kërkohet që të futet në një hapësirë ​​të mbrojtur”, vijon deklarata. “Nëse nuk ka hapësirë ​​të mbrojtur, kërkohet të gjendet zona më e mbrojtur e mundshme. Në çdo rast, duhet pritur dhjetë minuta dhe jo më pak”.

IDF tha se banorët duhet të presin për udhëzime shtesë nga Komanda e Frontit të Brendshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb