Mbretëria e Bashkuar ka prezantuar pakon e re me sanksione kundër Rusisë, e cila do të degradojë makinerinë luftarake të Vladimir Putinit, në veprim të koordinuar me partnerët e G7 për të mbështetur Ukrainën. Kështu thuhet në shërbimin e shtypit të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, raporton ukrinform.

“Objektivat e reja përfshijnë anijet e flotës së Putinit, institucionet e sistemit financiar të Rusisë dhe furnizuesit që mbështesin prodhimin ushtarak të Rusisë”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Këto sanksione të reja do të ndikojnë në aftësinë e Rusisë për të financuar dhe pajisur luftën e saj, beson qeveria britanike, duke shtuar se veprimi i sotëm përfshin sanksionet e para të Mbretërisë së Bashkuar që synojnë anijet dhe flotën e Putinit, të përdorura nga Rusia për të anashkaluar sanksionet dhe për të vazhduar tregtinë e papenguar të naftës.

Paketa e re e sanksioneve synon gjithashtu furnizuesit e municioneve, mjeteve të makinerisë, mikroelektronikës dhe logjistikës për ushtrinë ruse, duke përfshirë entitete me bazë në Kinë, Izrael, Kirgistan dhe Turqi, së bashku me anijet që transportojnë mallra ushtarake nga Koreja e Veriut në Rusi.

Përveç kësaj, kjo paketë e re godet institucionet financiare të Rusisë, duke përfshirë Bursën e Moskës. Ky veprim është ndërmarrë në koordinim me SHBA-në, e cila sanksionoi Bursën e Moskës më 12 qershor, shpjegon raporti

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: