Një nënë britanike që po përballet me burg, e akuzuar se ka mashtruar për helmim nga ushqimi në hotele në Majorca i ka hedhur poshtë pretendimet pasi tha se nuk ka ‘asgjë për të fshehur’.

Laura Holmes Cameron, nga Essex, është një nga tetë personat e akuzuar se bindnin turistët të gënjejnë se nuk janë mirë, në mënyrë që të mund të kërkojnë kompensim nga hotelet.

Detektivët spanjollë thonë se komploti i supozuar, i cili doli në dritë në vitin 2017, konstatoi se banda synonte tre grupe hotelesh dhe kjo mund t’u kishte kushtuar bizneseve dëme deri në 9.6 milionë paund. 44-vjeçarja u akuzua për mashtrim të rëndë dhe pjesëmarrje në një bandë kriminale dhe u arrestua në të njëjtin vit.

Ajo dhe vëllai i saj, Marc Cameron Grinsted, janë akuzuar si ‘udhëheqësit’ e bandës dhe do të dalin në gjyq më vonë këtë vit, së bashku me gjashtë britanikë të tjerë.

Duke folur për herë të parë në Facebook, Holmes Cameron hodhi poshtë akuzat kundër saj si dhe kritikoi “trajtimin e tmerrshëm nga oficerët e policisë spanjolle”. Ajo shkroi: “Nuk jam këtu për të hyrë në detaje të hollësishme, por për ta bërë të qartë se nuk kam absolutisht asgjë për të fshehur.

‘Të gjithë kanë një të kaluar. Gjithmonë jam përpjekur të bëhem një person më i mirë ditë pas dite.

Kisha  një shumë të madhe borxhi. Një mëngjes u zgjova dhe më arrestuan.

Kishte një hetim, më hoqën pasaportën. Kjo ishte e tmerrshme.  Jam në një situatë ku jam akuzuar për diçka, fytyra ime është mbi çdo gazetë.

Unë nuk jam këtu për keqardhje, por njerëzit duhet të kuptojnë se çfarë kam kaluar”.

Ajo shtoi: “edhe nëse [pretendimi] ishte i vërtetë, duke mbledhur disa të dhëna dhe gjëra, nuk është se unë jam një pedofile apo një vrasëse apo diçka tjetër. Kjo është e gjitha ngarje e plotë”.

‘Nuk kam asgjë për të fshehur. Më arrestuan, shkova tre netë në burg. Çështja gjyqësore është ende në vazhdim. Edhe çfarë? Kujt i intereson?’

Holmes Cameron gjithashtu u mburr për fitimin “10,000 dollarë në muaj” nga skema piramidale Manifest FX gjatë 18 muajve të fundit.

Ajo vazhdoi: “mund të ulem atje dhe të më vinte keq për veten time, duke e ditur se nuk e meritoja atë që më kishte ndodhur, ose mund të ndihesha krenare, të ndihmoja njerëzit e tjerë dhe të ktheja jetën time për veten dhe familjen time, dhe kjo është ajo që vendosa të bëj.

Vendosa se do të shkoja në të gjitha industritë e marketingut në rrjet dhe punova shumë për disa muaj dhe nuk mora aq shumë rezultate, por ngulmova ditë e natë.”

Marketingu në rrjet, është fjala për skemën piramidale. Studimet kanë treguar se shumica e njerëzve që hyjnë në kompani të tilla humbasin para dhe shanset për të fituar para janë statistikisht shumë të vogla.

Skemat piramidale krijojnë nivele të shitësve të cilët inkurajohen të rekrutojnë rrjetet e tyre të shitësve. Çdo nivel fiton komision nga shitjet sipas nivelit poshtë tyre, ku shumica e parave u dërgohen njerëzve në krye.

Kohët e fundit, Holmes Cameron u ka kërkuar grave që të regjistrohen në një skemë tjetër abonimi, e cila fshikullon paketat e pushimeve.

‘Krijuesja dixhitale’ bionde – emri i së cilës është Laura Joyce – u arrestua për mashtrimin e dyshuar të helmimit nga ushqimi në vitin 2017.

Gjashtë britanikë të tjerë janë akuzuar gjithashtu dhe janë identifikuar si Ryan Bridges, Simon Robert Flanagan, Tegan Jewel Sumerlee, Susan Amanda Lyle, Nicola Marie Sanderson dhe Peter Carl Murphy.

Bridges është përshkruar si “një nga njerëzit e ngarkuar në Angli me përpunimin e pretendimeve të rreme”.

Në shkurt, pas një hetimi shtatëvjeçar, Holmes Cameron dhe Cameron Grinstead iu tha se prokurorët publikë kishin vendosur të mos ndiqnin akuzat. Autoritetet spanjolle vendosën se nuk ishte e mundur të përcaktoheshin autorët e mashtrimit ose të përcaktonin me saktësi transferimin e aseteve nga të dyshuarit mashtrim.

Megjithatë, avokatët që veprojnë në emër të tre grupeve të hoteleve kanë vazhduar të ndjekin veprimet e tyre ligjore.

Avokatët e një grupi – Hotels Mac – konfirmuan më parë në një aktakuzë se kërkon një dënim me tetë vjet burg për drjtuesit dhe pesë vjet e gjysmë për shumicën e të dyshuarve të tjerë.

Ndërkohë, Federata e Hotelierëve të Majorkës ka bërë thirrje që 44-vjeçarja të dënohet me gjashtë vjet e gjysmë burg nëse dënohet – pesë nëse shpallet fajtore për mashtrim të rëndë dhe një tjetër e gjysmë për anëtarësim në një bandë kriminale.

Në dokumentet e parë nga Sun në dhjetor të vitit të kaluar, organizata bëri thirrje që vëllai i saj të dënohej me pesë vjet burg nëse dënohej – katër vjet për mashtrim dhe 12 muaj për anëtarësim në një bandë kriminale.

Bridges duhet të marrë të njëjtin dënim si Cameron Grinstead nëse shpallet fajtor, pasi ai është i akuzuari për përpunimin e pretendimeve të rreme të helmimit nga ushqimi duke e ditur se ato nuk ishin të vërteta.

Organizata po kërkon gjithashtu që britanikët e tjerë të dënohen me tre vjet e nëntë muaj nëse shpallen fajtorë, me të gjithë anëtarët e detyruar të paguajnë dëmshpërblim.

Aty thuhej: “banda e specializuar në marrjen e detajeve të turistëve britanikë në hotelet all inclusive në Majorca, i bindi… [ata] të pretendonin në mënyrë të rreme se kishin qenë të sëmurë gjatëakomodimit të tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb