Komisioni Evropian ka thënë se do të sigurojë 14 milionë euro (15.7 milionë dollarë) për të përmirësuar kushtet e pritjes për emigrantët që mbërrijnë në ishullin italian të Lampedusa.

Rritja e numrit të emigrantëve që vijnë nga deti që nga fillimi i vitit kanë çuar në “situata të shpeshta të mbipopullimit” në ishull, sipas njoftimit për shtyp të komisionit.

Organizata Ndërkombëtare e Migracionit e Kombeve të Bashkuara do të punojë me autoritetet italiane dhe agjencinë e azilit të Bashkimit Evropian.

“Përparësi do t’u jepet migrantëve vulnerabël, veçanërisht të miturve të pashoqëruar, grave shtatzëna, beqareve me fëmijë të vegjël dhe personave me aftësi të kufizuara”, thuhet në deklaratë.

Paratë do të përdoren për strehim të përkohshëm, veshje, ushqim dhe ndihmë mjekësore parësore, si dhe për transferime të sigurta nga Lampedusa në objektet e tjera të pritjes në Itali.

Më shumë se 72,300 njerëz kanë arritur në Itali me anije tashmë këtë vit, sipas Ministrisë së Brendshme në Romë. Rreth kësaj kohe vitin e kaluar, shifra ishte rreth 30,900.

Numri i lartë i mbërritjeve përbën një sfidë të madhe logjistike për Lampedusën.

Në fund të qershorit, më shumë se 3,250 njerëz qëndruan në qendrën e pritjes së ishullit, e cila është projektuar për të strehuar vetëm 400 njerëz, raportoi në atë kohë agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Lampedusa është ishulli më jugor i Italisë, me Tunizinë që është vendi më i afërt në tokë 113 kilometra larg.

Shumë njerëz përpiqen vazhdimisht të arrijnë në ishujt e Lampedusës, Maltës, Siçilisë ose kontinentit italian nga Afrika veriore nëpërmjet Detit Mesdhe qendror.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb