Piktura e Pablo Pikasos “Buste de femme” (”Bust gruaje”), të cilën ai e krijoi dy vjet para vdekjes, në 1971, u shit në ankand në qytetin gjerman të Këlnit të hënën për 3,4 milionë euro (3,64 milionë dollarë).

”Oferta ishte mbi parashikimet”, tha një zëdhënëse e shtëpisë së ankandit ”Van Ham”. Një ofertues telefonik nga Zvicra paraqiti ofertën më të lartë.

”Kjo ishte hera e parë në të paktën 25 vjet që një pikturë e madhe e artistit spanjoll u shit në ankand në Gjermani”, sipas ”Van Ham”.

Historianët e artit njohën në pikturë bashkëshorten e dytë të Pikasos, Jacqueline Roque (1927-86). Piktura erdhi nga një koleksion privat gjerman me një vlerë totale prej 10 milionë eurosh.

Gjithashtu në ankand përfshiheshin vepra nga Louise Bourgeois, Paul Klee, Sigmar Polke, Egon Schiele dhe Kurt Schwitters. Pikaso, i cili vdiq 50 vjet më parë, krijoi gjithsej 400 portrete të Roque, që ishte muza e tij. Ish-shitësja e qeramikës më vonë i ndaloi fëmijët e tij të merrnin pjesë varrim. Ajo vetë vdiq në vitin 1986.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb