Franca, Gjermania, SHBA-ja dhe Kanadaja njoftuan sot në një deklaratë të përbashkët se kanë krejtësisht besim në përfundimet e policisë britanike në hetimin për helmim me Noviçok në mars të një ish-agjenti rus në Angli.

“Ne kemi krejtësisht besim në përfundimet britanike sipas të cilave dy të dyshuarit ishin oficerë të shërbimeve sekrete ushtarake ruse dhe ky operacion me shumë mundësi është miratuar në një nivel shumë të lartë të qeverisë (ruse)”, deklarojnë krerët e katër fuqive perëndimore në një komunikatë të publikuar nga “Downing Street” dhe e firmosur gjithashtu nga Londra, një ditë nga lëshimi i mandatarresteve europiane kundër dy personave.

“Ne i kërkojmë Rusisë t’i japë OPCW-së (Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike) informacione të plota në lidhje me programin e saj Noviçok”, theksohet në këtë deklaratë.

Londra konsideroi sot presidentin rus, Vladimir Putin si përgjegjës për helmimin e Serguei Skripal dhe të vajzës së tij Julia, më 4 mars në Salisburi, në jugperëndim të Anglisë. Një ditë më parë, kryeministrja britanike Theresa May kishte pohuar para Parlamentit se sulmi ishte përgatitur nga dy oficerë të shërbimve sekrete ushtarake ruse (GRU).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: