Barcelona është ndër 20 destinacionet më të mira verore të vitit 2024 dhe për këdo që planifikon të vizitojë metropolin e gjallë mesdhetar të njohur për artin dhe arkitekturën e tij, ose pika të tjera të mbushura me turistë gjatë kulmit të sezonit, mund të ketë disa kosto shtesë për t’u marrë parasysh, shkruan goodmorningamerica.com.

Shumë vende në të gjithë Evropën, përfshirë Spanjën, Greqinë dhe Gjermaninë, kanë vendosur tarifa për vizitorët e huaj për të ndihmuar në përballimin e kostove lokale të të bërit biznes, veçanërisht gjatë muajve të ngarkuar të verës.

Sa është taksa turistike?

“Taksat e turizmit janë një prirje në rritje të shpejtë”, theksoi Clint Henderson, kryeredaktor i ”The Points Guy” duke shtuar se ”sistemi i taksave po bëhet gjithnjë e më popullor sepse është një mënyrë e lehtë për qytetet për të rritur të ardhurat pa taksat e qytetarëve vendas”.

“Edhe vendasit në vende si Venecia dhe Maui po bëhen gjithnjë e më të zëshëm për turistët problematikë. Ne mendojmë se thjesht do ta shihni këtë tendencë të taksave të turizmit duke u përhapur”, shton ai.

Qyteti rural i La Salut, i vendosur pak jashtë Barcelonës dhe më i njohur për ndërtesat e mbuluara me mozaik të parkut ”Guell”, baret me tapas dhe restorantet e produkte deti, u hoq kohët e fundit nga hartat e Google dhe Apple, raportoi Yahoo, pasi u ”përmbyt” me turistë që morën kontrollin e vendasve në linjat kryesore të autobusëve.

Çfarë duhet të dini për taksat turistike jashtë vendit këtë verë

Henderson tha se taksat turistike nuk janë ende aq të përhapura, me paralajmërimin se “taksat dhe tarifat lokale janë shumë të zakonshme dhe shpesh fshihen në faturën e hotelit”.

“Shumë hotele rendisin tani taksat dhe tarifat lokale në çmimet e tyre në internet, por gjithmonë mund të telefononi përpara për t’u siguruar që nuk do të përballeni me tarifa shtesë destinacioni ose resorti”, sugjeroi ai.

“Vizita në Parkun Kombëtar të Galapagos pritet të kushtojë 200 dollarë duke filluar nga 1 gushti. Butani tarifon 100 dollarë në ditë. Uellsi dhe Havai janë ndër vendet që tani marrin parasysh taksat turistike”, renditi Henderson.

Bashkia e Barcelonës ka rritur së fundmi taksën turistike nga 2,75 euro në 3,25 euro duke filluar nga 1 prilli.

Në Paris taksa turistike për vendin pritës të Lojërave Olimpike bazohet në një tarifë komunale.

Zakonisht kostoja është më pak se 6 dollarë në natë, por duke filluar nga janari zyrtarët e rritën normën e vizitorëve deri në 17 dollarë, në varësi të llojit të hotelit.

Në fillim të këtij viti, qyteti bregdetar Venecia, i njohur për kanalet e tij, fryrjen e xhamit ”Murrano” dhe afërsinë me zemrën e rajonit Prosecco të Italisë zbatoi një tarifë 5 euro në ditë për udhëtarët ditorë përmes një sistemi të ri rezervimesh.

Udhëtarët do të jenë në gjendje të shkarkojnë një aplikacion për të paguar dhe të marrin një kod QR që do të shfaqet për të hyrë në qytet si vizitor.

“Nuk është një revolucion, por hapi i parë në një rrugë që rregullon aksesin e vizitorëve të përditshëm. Një eksperiment që synon të përmirësojë jetesën e qytetit, të atyre që jetojnë atje dhe të atyre që punojnë atje. Ne do ta mbajmë atë. përpara me shumë përulësi dhe me vetëdije se mund të ketë probleme”, thotë kryebashkiaku i Venecias, Luigi Brugnaro.

”Ne jemi gati, me përulësi dhe guxim, të bëjmë të gjitha ndryshimet që do të shërbejnë për përmirësimin e procedurës. Venecia është qyteti i parë në botë që zbaton këtë proces, i cili mund të jetë shembull për qytete të tjera të brishta dhe delikate që duhen ruajtur”, vazhdoi ai.

Në fillim të këtij viti, kryetari i bashkisë së Seviljes, Jose Luis Sanz, njoftoi në X synimin e tij për të “mbyllur Plaza de Espana dhe për t’i detyruar turistët të paguajnë për të financuar ruajtjen dhe garantimin e sigurisë së saj”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: