Rusët vendosin sistemin e tyre të vetëm të mbrojtjes ajrore në Krime, gadishullin ukrainas të pushtuar dhe aneksuar në 2014. Është S-500, i njohur më mirë si Prometheus, dhe premton të përgjojë raketa balistike dhe armë të tjera në distancë.Ky sistem nuk ishte përdorur kurrë në betejë deri më tani.

Përdorimi i tij u bë i nevojshëm pas sulmeve të Kievit 007 në sistemet e mëparshme S-300 dhe S-400. Kremlini, i cili zhvilloi projektin Prometheus në vitin 2010, por arriti ta përfundojë atë vetëm në vitin 2021, tani synon të mbrojë urën e Kerçit dhe të gjithë gadishullin nga bombardimet e vazhdueshme të ukrainasve.

Kjo sepse infrastruktura që lidh Krimenë me rajonin rus të Krasnodarit është një qendër themelore ushtarake dhe simbolike për vazhdimin e luftës.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb