Vdekja e miliarderëve kanadezë Barry dhe Honey Sherman ka qenë e mbuluar me mister që në fillim. Më 15 dhjetor 2017, një sekser duke bërë një turne në rezidencën e çiftit në Toronto rreth mesditës zbuloi trupat e tyre, të veshur plotësisht, pranë pishinës së tyre të brendshme në bodrum. Ata ishin gjysmë të ulur krah për krah, me rripa të lidhur në qafë dhe të lidhur në parmakët e pishinës së brendshme, tha policia.

Barry Sherman, 75 vjeç, gruaja e tij Honey, 70 vjeç u gjetën në rrethana misterioze, ndërsa kishin humbur kontaktet me miqtë e tyre për rreth dy ditë, ndërkohë që nuk kishte shenja të hyrjes me forcë në shtëpi, tha policia. Historia bëri bujë përtej komunitetit të tyre të pasur në Toronto. Policia i quajti vdekjet të dyshimta ndërsa ngeli enigmë se kush kishte dashur të vriste themeluesin e gjigantit kanadez të drogës gjenerike Apotex dhe gruan e tij filantropike, një nga çiftet më të pasur të Kanadasë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Hetuesit kanë punuar për të lidhur pikat. Por pesë vjet më vonë, asnjë arrestim nuk është bërë. Në përvjetorin e kësaj ngjarje, djali i Shermans ofroi 25 milionë dollarë shtesë për informacion që të çonte në një arrestim. Shpërblimi tashmë ka shkuar në shifrën e 35 milionë dollarëve. “Kjo javë shënon pesë vjetorin që kur prindërit e mi u vranë në shtëpinë e tyre. Çdo ditë që atëherë ka qenë një makth. Unë kam qenë i mbingarkuar me dhimbje, humbje dhe pikëllim dhe këto ndjenja vetëm sa përzihen vazhdimisht,”, tha Jonathon Sherman në një deklaratë për CBC News të Kanadasë duke njoftuar mbi shpërblimin.

“Shpresoj për ditën kur ta bëj këtë pagesë, pasi më në fund do të qetësohem.”. Disa ditë pas krimit, një autopsi zbuloi se çifti vdiq nga “ngjeshja e qafës së ligaturës”, ose mbytja. Hetimi ishte ende në fazat e hershme dhe vdekjet nuk po trajtoheshin si vrasje, tha policia në atë kohë.

“Mënyra ishte e papërcaktuar me opsionet e vetme të paraqitura që ishin vetëvrasja e dyfishtë, vrasja/vetëvrasja ose vrasja e dyfishtë,” tha detektivja Rreshter Susan Gomes.

Pasuria e Shermans, investimet e mëdha dhe puna filantropike i bënë ata të kryqëzoheshin me biznesin dhe elitat politike të Kanadasë. Në funeralin e tyre morën pjesë mijëra njerëz, duke përfshirë kryeministrin Justin Trudeau dhe Kathleen Wynne, kryeministre e provincës së Ontarios.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb