Çmimet Nobel të këtij viti do të shoqërohen nga një çmim më i lartë, i rritur me 1 milion korona, duke e çuar totalin në 11 milion korona suedeze (986,000 dollarë), njoftoi sot Fondacioni Nobel.

Paratë e çmimit janë luhatur vitet e fundit dhe ata që janë përgjegjës për dhënien e tij thanë se shuma po rritet këtë vit për të pasqyruar pozicionin e fortë financiar të Fondacionit.

Në vitin 2012, paratë e çmimit u reduktuan nga 10 milionë korona në 8 milionë, ndërsa Fondacioni u përpoq të pastronte financat e tij. Shuma u rrit në 9 milion në 2017 dhe 10 milion në 2020 – niveli që ishte para 2012.

Megjithatë, gjatë dekadës së fundit, krona suedeze ka humbur rreth 30% të vlerës së saj kundrejt euros, që do të thotë se rritja e fundit në vlerën e çmimit nuk do t’i bëjë nobelistët jashtë Suedisë veçanërisht më të pasur .

Në vitin 2013, çmimi i parave që shoqëronte çmimet për arritjet në shkencë, letërsi dhe paqe – të dhëna për herë të parë në vitin 1901 – ishte rreth 1.2 milionë dollarë, pavarësisht një reduktimi të shumës në monedhën suedeze në 8 milionë korona.

Çmimi Nobel në Mjekësi është i pari për këtë vit dhe do të shpallet më 2 tetor. Në ditët në vijim do të pasojnë çmimet për Fizikë, Kimi, Letërsi dhe Paqe.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb