Përpjekja e fundit për të arritur një marrëveshje paqeje në Lindjen e Mesme dështoi për shkak të pasaktësisë së ndërmjetësve egjiptianë, të cilët ndryshuan kushtet e marrëveshjes pa njoftuar pjesëmarrësit e tjerë në bisedimet që po zhvillohen në Kajro.

Kjo u zbulua nga CNN, në lidhje me përpjekjet për të arritur një marrëveshje për një armëpushim në Gaza, duke cituar tre burime. Sakaq, OKB ka ndaluar dërgimin e ndihmave për shkak të “mungesës së sigurisë”. Parisi thotë se mbështet Gjykatën Penale Ndërkombëtare për kërkesën për arrestimin e Netanyahut dhe ndan frontin perëndimor pas kritikave nga SHBA, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe Italia.

Oslo pohoi se do të arrestojë kryeministrin izraelit nëse ai hyn në Norvegji pas urdhrit të ICC.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: