Një qytet çek së shpejti do të nxjerrë monedhën e tij të veçantë COVID, “Corrent”, si pjesë e një projekti për të ndihmuar bizneset lokale të prekura nga mbylljet për shkak të pandemisë, njoftoi sot autori i projektit.

Falë këtij programi, emri i të cilit është një bashkim i fjalëve “coronavirus” dhe “currency” (valutë), banorëve të Kijovit do t’u shpërndahen para për t’i shpenzuar në dyqanet lokale, restorantet ose kinematë.

“Projekti buron nga nevoja për të ndihmuar një ekonomi të varfër”, tha ekonomisti Pepe Rafaj.

Synimi është që banorët të shpenzojnë para dhe të rrisin të ardhurat e tregtarëve lokalë dhe, si rrjedhojë, të ardhurat nga taksat për shtetin.

Bizneset ndërkombëtare nuk preken nga programi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: