Vala e re e pandemisë që përfshin planetin po rezulton të jetë e fortë, duke shkaktuar një ringjallje të konsiderueshme të rasteve dhe një rritje të vdekjeve. Stafi qeveritar i Kontinentit të Vjetër po punon intensivisht për të reduktuar pasojat e sëmundjes, duke vendosur masa të posaçme për të pavaksinuarit, ndërkohë që mutacioni Omicron po shkakton shqetësim tek ekspertët që flasin për një variant shumë ngjitës.

Megjithatë , infeksionet me koronavirus raportohen në Afrikë, ku varianti Omicron u identifikua për herë të parë, me Organizatën Botërore të Shëndetësisë që pretendon se shkakton tre herë më shumë infeksione.

Pandemia u përshpejtua këtë javë në shumicën e vendeve të botës , sipas të dhënave të mbledhura nga Agjencia Franceze.

Numri i rasteve të diagnostikuara pasqyron vetëm një pjesë të numrit aktual të infeksioneve dhe krahasimet midis vendeve duhet të trajtohen me kujdes, pasi politika që rregullon testimin ndryshon nga vendi në vend, tha agjencia.

Për të shtatën javë radhazi , deri të enjten, 2 dhjetor, numri i të infektuarve u rrit sërish : mesatarisht 589,402 raste regjistroheshin çdo ditë në mbarë botën, një rritje prej + 4%, sipas raportit të Agjencisë Franceze.

Shpërthimi në Afrikë, rënie në Azi

Numri i rasteve në Afrikë u rrit me 34%. Edhe kjo rritje konsiderohet të jetë më e vogël se ajo reale, për shkak të një “korrigjimi” të të dhënave në Afrikën e Jugut, që lidhej me të dhënat e javës së kaluar.

Rastet po rriten gjithashtu në zonën e SHBA / Kanada (+ 14%), Evropë (+ 5%) dhe Lindjen e Mesme (+ 4%). Përkundër kësaj, ulja e vërejtjes në Azi (-13%), Okeania (-6%) dhe zona e Latinike e Amerikës/Karajbikës (-5%).

Në shifra absolute, SHBA mban rekordin , me 97,458 raste në ditë (+ 14%), përpara Gjermanisë (57,636, + 7%) dhe Britanisë (43,939, + 3%). Krahasuar me popullsinë e tyre (duke përjashtuar mikroshtetet), vendet me më shumë raste të reja këtë javë ishin Republika Çeke (1,225 për 100,000 banorë, Belgjika (1099) dhe Sllovakia (1018).

Vendet me më shumë vaksina

janë SHBA-të që kanë regjistruar numrin më të madh të vdekjeve. , 1,392 çdo ditë, përpara Rusisë (1,226) dhe Ukrainës (502) globalisht regjistrohen 7494 vdekje në ditë, një rritje prej 4% krahasuar me javën e kaluar.

Përsa i përket shkallës së vaksinimit, Filipinet janë vendi që ka përshpejtuar, duke dhënë doza ditore në 1.37% të popullsisë së saj. Ato pasohen nga Austria (1.20%), Tajvani (1.13%) dhe Islanda (1.04%) – dy vendet evropiane marrin kryesisht doza përforcuese.

Nga 50 vendet me shkallën më të lartë të vaksinimit të popullsisë, 39 klasifikohen si vende me të ardhura të larta, ku të parat janë Emiratet e Bashkuara Arabe, ku janë vaksinuar 9 nga 10 banorë. Ato pasohen nga Portugalia (87%), Singapori (86%), Katari (85%), Kili dhe Malta (84%), Kuba (81%), Koreja e Jugut dhe Kamboxhia (80%), sipas të dhënave më të fundit të disponueshme. të dhëna.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb