Holanda ka njoftuar një bllokim të rreptë gjatë Krishtlindjeve mes shqetësimeve për variantin e koronavirusit Omicron.

Dyqanet jo-thelbësore, baret, palestrat parukierët dhe ambientet e tjera publike do të mbyllen të paktën deri në mes të janarit. Dy mysafirë për familje do të lejohen – katër gjatë festave.

Kryeministri Mark Rutte tha se masat ishin “të pashmangshme”. Vendet në të gjithë Evropën kanë shtrënguar kufizimet ndërsa varianti me mutacion të madh përhapet

. Rregullat e reja në Holandë – më të rreptat që janë shpallur mbi Omicron deri më tani – hyjnë në fuqi të dielën. “Unë qëndroj këtu sonte me një humor të zymtë. Dhe shumë njerëz që shikojnë do të ndihen gjithashtu kështu,” tha zoti Rutte në një konferencë shtypi të shtunën. “Për ta përmbledhur me një fjali, Holanda do të kthehet në bllokim nga nesër.”

Sipas rregullave të reja, njerëzve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur. Do të vendosen kufizime të rrepta në numrin e njerëzve që mund të takohen – maksimumi dy të ftuar të moshës 13 vjeç e lart do të lejohen në shtëpitë e njerëzve, dhe katër në 24-26 dhjetor dhe në natën e Vitit të Ri dhe ditën e Vitit të Ri.

Ngjarjet nuk lejohen përveç funeralit, tregjeve javore që shesin sende ushqimore dhe ndeshjeve sportive profesionale pa spektatorë. Të gjitha shkollat ​​do të mbyllen të paktën deri më 9 janar, ndërsa masat e tjera të bllokimit do të qëndrojnë në fuqi të paktën deri më 14 janar.

Restorantet mund të vazhdojnë të shesin ushqime të gatshme, dhe dyqanet jo thelbësore mund të ofrojnë shërbime të klikimit dhe mbledhjes. Anna Holligan e BBC-së në Hagë tha se njoftimi po pritej me mosbesim dhe shqetësim. “Tani mund të dëgjoj të gjithë Holandën duke psherëtirë. Kjo është saktësisht një javë para Krishtlindjeve, një tjetër Krishtlindje që është krejtësisht e ndryshme nga ajo që do të donim,” tha zoti Rutte.

Por, shtoi ai, një dështim për të vepruar tani ka të ngjarë të çojë në “një situatë të pamenaxhueshme në spitale”. Më herët të shtunën, njerëzit nxituan të bënin blerjet e tyre të Krishtlindjeve mes raporteve se masat e reja ishin gati të futeshin. “Është shumë i zënë, por unë po vij para festave të Krishtlindjeve për të marrë dhurata, duket sikur një bllokim i ri po vjen,” tha Ayman Massori për agjencinë e lajmeve AFP.

Për javë të tëra, shtetrrethimi janë vendosur në vendet mikpritëse dhe kulturore në Holandë në një përpjekje për të kufizuar përhapjen e Omicron. Instituti Kombëtar Holandez për Shëndetin Publik ka raportuar më shumë se 2.9 milionë raste të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë dhe mbi 20,000 vdekje. Ai thotë se varianti Omicron aktualisht përbën ende një pakicë të rasteve të koronavirusit në Holandë, por po përhapet me shpejtësi.

Zyrtarët thonë se pritet të bëhet varianti dominues deri në Vitin e Ri. Kreu i ekipit holandez të menaxhimit të shpërthimit, Jaap van Dissel, tha se masat e reja do të “blejnë kohë”, duke lejuar më shumë njerëz të marrin vaksina përforcuese dhe që sistemi i kujdesit shëndetësor të përgatitet për një rritje të mundshme të infeksioneve.

“Si vend ne jemi më të mbrojtur nëse sa më shumë njerëz të jetë e mundur marrin një vaksinë përforcuese,” tha ai. Më shumë se 85% e të gjithë të rriturve në Holandë janë vaksinuar, por deri më tani më pak se 9% kanë marrë injeksionin përforcues. Ministri i Shëndetësisë Hugo de Jonge tha se të gjithë të rriturit tani do të marrin një ftesë për një injeksion përforcues deri më 7 janar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb