Danimarka njoftoi të enjten një paketë të re ndihme ushtarake prej 1.7 miliardë kurorë (247.4 milionë dollarë) për Ukrainën.

Paketa do të sjellë donacionet totale nga Danimarka për Ukrainën në 33.3 miliardë korona që nga pushtimi i Rusisë dy vjet më parë. Anëtari i NATO-s ka qenë një mbështetës i vendosur i Ukrainës dhe është ndër kontribuuesit më të mëdhenj të ndihmës ushtarake në raport me madhësinë e ekonomisë së saj.

“Është e nevojshme të theksohet se nëse ata (Ukraina) do të kenë sukses në fushën e betejës, më shumë donacione duhet të vijnë tani,” u tha gazetarëve kryeministrja Mette Frederiksen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb