Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratës së Yuri Kim duke thënë se kushtet e reja nuk u vendosën nga opozita por nga mazhoranca.

Vasili thotë se PS ka vendosur kushte bllokuese të konsensusit për të legjitimuar vjedhjen e votave. Por nga ana tjetër Vasili thotë se edhe pse nuk ka asnjë kusht të ri, nuk do bëjë asnjë lëshim tek grabitja e votës pasi rilindja do që ti mbushë e numërojë vetë.

 

STATUSI NGA PETRIT VASILI

Zero kushte te reja nga opozita e bashkuar per reformen zgjedhore.

Kushte te reja bllokuese te konsensusit nga hajdutet e zgjedhjeve te Dibres, te zgjedhjeve 2017 dhe votimeve moniste te 2019, per te legjitimuar vjedhjen e votave

Identifikimi biometrik dhe administrimi i zgjedhjeve qe garanton voten e lire nga vjedhjet jane aty prej javesh.

Asnje leshim nuk do ti behet grabitjes se votave.

Rilindja kerkon te mbushe kutite, te numeroje vete dhe te nxjerre po vete rezultatin.

Fajtore per shkaterrimin e zgjedhjeve eshte vetem rilindja qe duhet te heqe dore menjehere nga shkaterrimi i reformes zgjedhore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb