Një burrë 41-vjeçar është dënuar pasi i ka shkaktuar lëndime fatale shefit të tij në Southampton në vitin 2006.

Arjan Balla, nga Godstone Road në Whyteleafe, Surrey, u paraqit sot (e hënë 10 qershor) në Gjykatën e Southampton Crown, ku u dënua me 12 muaj burg për përfshirjen e tij në vdekjen e Anastassios Delis nga Londra.

Gjykatës iu tregua se si më 20 nëntor 2006, disa ditë pasi Balla kishte humbur punën e tij si montues çeliku, ai sulmoi Anastassios në Queensway në Southampton, duke e goditur me grusht disa herë dhe duke e bërë atë të rrëzohej në tokë dhe të godiste kokën.

Anastassios u dërgua në spital për mjekim dhe Balla u akuzua për lëndime të rënda trupore në nenin 20 dhe u dënua me tre vjet burg në 2007.

Mjerisht, Anastassios nuk e rifitoi kurrë vetëdijen pas sulmit, i cili e la me një dëmtim të rëndë në kokë, dhe ai ndërroi jetë më 12 dhjetor 2017 në moshën 68-vjeçare. Një ekzaminim i kryer nga patologët zbuloi se vdekja e tij ishte pasojë e drejtpërdrejtë e plagëve të marra në 2006.

Hetimet e mëtejshme u nisën pas vdekjes së Anastassios dhe çështja iu dërgua Shërbimit të Prokurorisë së Kurorës për shqyrtim, përpara se të dërgohej në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm për shqyrtim.

Autorizimi u dha nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në 2019 për të akuzuar Ballën për vrasje nga pakujdesia, duke udhëhequr oficerët nga Hampshire & Isle of Wight Constabulary për të nisur hetimet për ta gjetur atë. Pas vitesh pune komplekse përkrah Prokurorisë së Kurorës, Agjencisë Kombëtare të Krimit, Interpolit dhe autoriteteve shqiptare, u konstatua se ai kishte përdorur emrin e rremë të Tahir Karaj dhe jetonte në Shqipëri, pasi ishte deportuar atje pas dënimit fillestar në vitin 2007.

Capture
Capture

Pasi identiteti i tij i vërtetë u njoh nga policia, ata morën informacione se Balla do të fluturonte në MB më 26 janar 2024, oficerët e arrestuan atë në aeroportin Stansted dhe më pas ai u akuzua për vrasje.

Gjurmët e gishtërinjve dhe ADN-ja e tij u gjetën që përputheshin me atë të burrit të njohur si Tahir Karaj, i dënuar më parë për GBH në lidhje me sulmin ndaj Anastassios.

Balla u akuzua për vrasje nga pakujdesia dhe u deklarua fajtor për veprën penale.

Hetuesi i stafit policor Gary Sumner, i cili udhëhoqi hetimin e vrasjes nga pakujdesia pas vdekjes së Anastassios, tha: “Rrethanat e këtij rasti janë shumë të pazakonta dhe jashtëzakonisht të trishtueshme, dhe ne jemi mirënjohës që familja dhe të dashurit e Anastassios Delis tani kanë drejtësi, shtatë. vite pas vdekjes së tij dhe 18 vjet pas sulmit të tij.

“Hetimet fillestare pas vdekjes së viktimës u penguan nga fakti se Balla kishte qenë nën një identitet të rremë në Mbretërinë e Bashkuar, edhe gjatë gjithë hetimit fillestar penal të GBH dhe burgosjes së tij. Kjo do të thoshte se përpjekjet fillestare për ta gjetur atë nën emrin Tahir Karaj ishin të pasuksesshme, duke na shkaktuar vështirësi komplekse gjatë gjithë hetimit.

Pas hetimeve tona, krahas mbështetjes së Agjencisë Kombëtare të Krimit, përfundimisht arritëm të përcaktojmë se Karaj në fakt quhej Arjan Balla dhe ai u arrestua dhe u akuzua menjëherë pas kësaj.

“Ne jemi të kënaqur që Balla tani do të përballet me pasojat e marrjes së jetës së një njeriu tjetër në një sulm kaq të pakuptimtë dhe të dhunshëm dhe shpresojmë që ky dënim sot tregon se ne jemi të përkushtuar për të siguruar drejtësi për viktimat e krimeve të tilla të tmerrshme, pavarësisht sa koha ka kaluar.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: