Prindërit me të vërtetë ndiejnë dhimbjen e fëmijëve të tyre  dhe të përfshihen edhe ata nga depresioni nëse fëmija i tyre është duke vuajtur nga një gjë e tillë ,sipas një kërkim i ri.

Depresioni është shkaku kryesor i aftësisë së kufizuar në SHBA dhe është rritur vazhdimisht në mesin e adoleshentëve.

Crregullimi i humorit është thellësisht i ndikuar nga faktorët gjenetik dhe mjedisor, duke përfshirë edhe marrëdhëniet tona njerëzore.

Studiuesit në Universitetin Northwestern zbuluan se rreth një e katërta e adoleshentëve të cilët ishin diagnostifikuar me depresion kishin edhe prindërit që vuanin nga kjo.

Por ka shpresë për të gjithë familjet edhe kur prindërit e tyre nuk bënë asgjë për depresionin e tyre, kur adoleshentët u trajtuar, nënat dhe baballarët e tyre që vuanin me depresionin kishin lehtësim të simptomave.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: