Deputetja e Parlamentit Britanik, Alicia Kearns, ka thënë se ndjehet më e lehtësuar ndërsa Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, ka konfirmuar se nuk e mbështet krijimin e enklavës serbe në Kosovë përmes Asociacionit.

Ajo këtë e bëri të ditur në një reagim në “Twitter”, ndërsa ka ndarë momente gjatë një debati të Parlamentit Britanik me qeverinë, mbi çështjen e Ballkanit Perëndimor, me theks të veçantë çështjen e Kosovës, me propozimin franko-gjerman.

“Shumë e lehtësuar kur dëgjova qeverinë të konfirmojë se nuk do të mbështesë krijimin e një enklavë serbe në Kosovë. E rëndësishme është që ne të mos e rrënjosim më tej etno-nacionalizmin në Ballkan”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb