Zvicra synon të presë një konferencë të nivelit të lartë të paqes në Ukrainë në mes të qershorit me 80 deri në 100 vende.

Konferenca mund të zhvillohet në 16-17 qershor, megjithëse është e paqartë se sa liderë do të jenë të pranishëm, thanë njerëzit, duke kërkuar që të mos përmendet emri duke diskutuar detaje konfidenciale. Një pikë kyçe e mosmarrëveshjes është nëse Kina do të marrë pjesë, shtuan ata, gjë që do të ishte vendimtare për Zvicrën që ta bëjë iniciativën të besueshme.

Aleatët e Ukrainës e shohin praninë e Kinës si të rëndësishme për suksesin e takimit duke pasur parasysh ndikimin që ata thonë se Pekini ka në Moskë më shumë se dy vjet pas luftës.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme zvicerane tha se data dhe vendi i konferencës nuk janë caktuar ende.

“Përveç perspektivave të Ukrainës, Rusisë dhe Evropës, është gjithashtu e rëndësishme të dëgjohet Jugu Global, i cili do të luajë një rol kyç në përfshirjen eventuale të Rusisë në proces”, tha zëdhënësi. “Kjo është arsyeja pse ne jemi në kontakt të ngushtë me Kinën, Indinë, Brazilin, Afrikën e Jugut dhe Arabinë Saudite”, tha ai.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb