Obeziteti tek 10 dhe 11-vjeçarët në Angli është rritur  me 30 për qind që nga viti 2006, pjesë e një rënieje të gjerë të shëndetit të fëmijëve që nga fillimi i shekullit, thuhet në një raport të botuar të mërkurën.

Studimi nga bamirësia Food Foundation e përshkroi rritjen e fëmijëve që luftojnë me peshën e tyre si “thellësisht shqetësuese”.

Gjetjet e tjera përfshinin një rënie të vazhdueshme të gjatësisë së pesëvjeçarëve që nga viti 2013 dhe një rritje të diabetit të tipit 2 tek moshat nën 25 vjeç, me 22 për qind në pesë vitet e fundit.

Shkaqet e mundshme përfshinin “nivele tronditëse të varfërisë dhe privimit” dhe “promovimin agresiv të ushqimit të lirë nga industria ushqimore”, thanë autorët e raportit.

Kriza e fundit e kostos së jetesës në vend ka “intensifikuar” luftën me të cilën përballen shumë familje për të vënë në tryezë ushqim të shëndetshëm dhe me vlera ushqyese, shtuan ata.

Rënia ishte “tronditëse dhe thellësisht e trishtueshme”, tha në raport ish-këshilltari i qeverisë për ushqimin Henry Dimbleby.

Ai kërkoi se cilado parti politike fiton zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar më 4 korrik që të ndërmarrë “veprim vendimtar për ta bërë ushqimin e shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të përballueshëm dhe të ndalojë përshkallëzimin e ushqimeve të padëshiruara”.

Sipas hulumtimit, një në pesë fëmijë ishte obez në moshën 10/11 vjeç kur ata lanë shkollën fillore, duke i vënë ata në rrezik më të madh për të zhvilluar më vonë diabetin e tipit 2.

Pavarësisht publikimit të 14 strategjive të qeverisë për të trajtuar obezitetin midis viteve 1992 dhe 2000 “që përmbajnë 989 politika, nuk është bërë asnjë përparim”.

Raporti – Një gjeneratë e neglizhuar: përmbysja e rënies së shëndetit të fëmijëve në Angli – tha se rastet e para të diabetit të tipit 2 tek adoleshentët u diagnostikuan në vitin 2000, pasuar nga një trefishim i rasteve të diabetit të tipit 2 midis 2012/13 dhe 2020/21.

Udhëheqësit politikë duhej të “ndryshonin trajektoren aktuale”, tha ai.

“Dështimi për ta bërë këtë do të çojë në një brez të ngarkuar gjatë gjithë jetës së tyre nga sëmundjet e lidhura me dietën dhe pasojat që sjellin me të”.

Këto pasoja do të përfshijnë si shëndetin mendor ashtu edhe atë fizik, si dhe “një sistem të mbingarkuar të kujdesit shëndetësor që nuk është në gjendje t’i trajtojë njerëzit në mënyrë efektive dhe pasivitetin ekonomik që dobëson PBB-në (produktin e brendshëm bruto).

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar (NHS) i financuar nga shteti i Mbretërisë së Bashkuar aktualisht është duke u tendosur nën një ngarkesë masive të lidhur me pandeminë, ndërsa ekonomia ka parë rritje dhe produktivitet të ndenjur.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb