Finlanda ka dërguar për herë të parë që nga anëtarësimi në NATO në prill të 2023, shtatë avionë luftarakë F-18 në një bazë ushtarake në Rumaninë juglindore, ku ata do të kryejnë misione mbrojtjeje ajrore me avionë rumunë dhe britanikë.

Një komandant finlandez i forcave ajrore tha se misioni do të ndihmonte në përshpejtimin e integrimit të Finlandës në NATO.

“Jam i sigurt se gjatë këtij misioni të mbrojtjes ajrore të policisë ajrore, integrimi ynë në NATO do të bëjë një hap të madh përpara,” tha Johan Anttila, komandanti i krahut ajror të Karelia të Finlandës.

“Ne si ekip do të kemi mësuar shumë dhe e gjithë kjo do të rrisë parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s.”

Rumania, një anëtare e NATO-s që nga viti 2004, ishte ndër shtetet e para të aleancës që miratoi pranimin e Finlandës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: