Kremlini ka deklaruar se konferenca për Ukrainën e planifikuar të mbahet në Zvicër në qershor është “e kotë”. Kështu u shpreh zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Deri më tani, ne kemi parë një përpjekje për të përgatitur një konferencë në Zvicër. Një konferencë e cila, nga këndvështrimi ynë, është absolutisht e kotë për sa i përket kërkimit të disa mënyrave për zgjidhjen e konfliktit rreth Ukrainës,” tha ai.

Zyrtari i Kremlinit e quajti idenë për të diskutuar këto çështje në një samit pa Rusinë si “absurde”.

Ai shtoi se “megjithatë, vendet perëndimore vendosën të përfshiheshin gjithsesi në këtë çështje absurde”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb