Në një aktivitet të veçantë, nën organizimin e Organizatës Botërore të Muzeve, këtë të premte u mbajt në ambientet e muzeut Pavarësia në Vlorë, ekspozita në kuadër të figurës historike Ismail Qemalit, aty ku pjesëmarrësit u përballën me një përvojë të pasur të njohurive, dokumenteve dhe kujtimeve të pakapërcyeshme.

Istref Dobi, drejtori i muzeut, theksoi rëndësinë e bashkëpunimit me profesorin e shquar, doktorin e shkencave Evarist Beqiri, për të sjellë përpara publikut një pjesë të rëndësishme të historisë. Këta dy pionierë të kulturës shqiptare u angazhuan për të zbuluar dokumente të pazbuluara më parë në arkivat britanike, të cilat përkonin me momentin e largimit të Ismail Qemalit nga Kostandinopoja para 124 vitesh.

“Sa i përket aktivitetit të sotëm që u zhvillua në kuadër të 18 majit që është dita ndërkombëtare e muzeve pasi dhe thirrja nga Organizata Botërore e Muzeve ishte për muzetë dhe për aktivitetet shkencore nëpër muzetë dhe parqet, e menduam këtë aktivitet së bashku me profesor doktorin e shkencave Evarist Beqiri, I cili para disa kohësh e kishte zbuluar këtë dokument nga arkivat britanike, momentin e largimit të Ismail Qemalit nga Kostandinopoja fiks 124 vjet më parë.”

Në anën tjetër, Evarist Beqiri u përpoq të theksojë rëndësinë e të kuptuarit dhe të vlerësuarit të historisë dhe kulturës përmes një perspektive të re dhe dokumenteve të panjohura deri atëherë. Ai theksoi se këto dokumente, të cilat tashmë publikohen për herë të parë, japin një ndriçim të ri mbi jetën dhe veprën e Ismail Qemalit në fillim të shekullit të kaluar.

Ekspozita kishte për qëllim të sjellë përpara publikut një pjesë të pazbuluar të historisë së vendit, duke e bërë kështu këtë ditë të shënjestruar të muzeve një ngjarje të paharrueshme për të gjithë ata që e vizituan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb