Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se sigurimi i paqes në vendin e tij do të garantojë sigurinë afatgjatë të Evropës .

“Sigurimi i një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme për Ukrainën do të garantojë sigurinë afatgjatë të Evropës dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar,” tha Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë, duke cituar një fjalim të Kuleba gjatë një takimi të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së.

Në deklaratë thuhej se Kuleba shprehu mirënjohjen për miratimin nga BE të Kornizës së Negocimit, duke vendosur udhëzimet dhe parimet për pranimin e Ukrainës në bllokun 27-anëtarësh.

Ai citoi më tej Kuleba të thoshte se anëtarësimi i Ukrainës në BE do të forcojë bllokun dhe do të garantojë siguri dhe prosperitet për të gjithë evropianët.

“Ukraina është tashmë pjesë e familjes evropiane. Vendi ynë është një mundësi dhe vlerë e shtuar për BE-në. Si anëtare e BE-së, Ukraina do të japë një kontribut të rëndësishëm në mbrojtjen e përbashkët, politikën e jashtme, tranzicionin e gjelbër, dixhitalizimin, zhvillimin ekonomik”, u shpreh Kuleba.

Më herët gjatë ditës, Kuleba tha në X se bisedimet e pranimit të Ukrainës në BE do të fillojnë sot, duke falënderuar vendet anëtare të BE për miratimin e kornizave negociuese të vendit, si dhe atë të Moldavisë.

Kievi aplikoi për anëtarësim në BE në shkurt 2022 dhe iu dha statusi i kandidatit në qershor 2022.

Në dhjetor të vitit të kaluar, udhëheqësit e BE-së dhanë dritën jeshile për hapjen e bisedimeve të pranimit me Ukrainën dhe Moldavinë.

Kuleba gjithashtu përsëriti nevojën e vendit të tij për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore në mënyrë që të mbrojë popullin e tij dhe vetë Evropën, përveç furnizimit të vazhdueshëm me raketa të mbrojtjes ajrore, sisteme dhe predha artilerie, raketa me rreze të gjatë veprimi, dronë dhe sisteme të luftës elektronike.

“Ukraina ka ende nevojë për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore, veçanërisht Patriotët. Ne duhet të sigurojmë që avionët rusë të mos mund të fluturojnë në distancën e nevojshme për të përdorur bomba rrëshqitëse,” tha ai.

Ai falënderoi vendet anëtare të BE-së për organizimin e Samitit Global të Paqes në Zvicër në fillim të këtij muaji, duke bërë thirrje për pjesëmarrjen e tyre të mëtejshme aktive në zbatimin e formulës së paqes prej 10 hapash të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb