4 anëtarë të dyshuar të një grupi të krimit të organizuar që specializohet në kontrabandimin e parave kriminale jashtë vendit dhe në Shqipëri janë arrestuar në një hetim të Agjencisë Kombëtare të Krimit.

Të dyshuarit u arrestuan në një seri bastisjesh të koordinuara që filluan me arrestimin e një shtetasi shqiptar 48-vjeçar në Dover. Përafërsisht 200,000 £ para cash u sekuestruan në automjetin e tij, i cili dyshohet se ishte rrugës për në Shqipëri.

Dy burra të tjerë, të moshës 34 dhe 22 vjeç, dhe një djalë 17-vjeçar u arrestuan në adresat në Tottenham Hale, Londër, dhe rreth 150,000 £ në para cash u sekuestruan në një automjet të dytë.

NCA, duke punuar së bashku me Forcën Kufitare, kanë hetuar grupin për dy vjet. Oficerët besojnë se OCG operon nën maskën e një kompanie korrierësh legjitime, por e specializuar në transferimin e parave të paligjshme të OCG-ve të tjera të drejtuara nga shqiptarët jashtë vendit në Shqipëri.

Hetimi filloi në shkurt 2022 pasi Forcat Kufitare ndaluan 48-vjeçarin në kontrollet e tunelit të Channel Channel në Folkestone, Kent.

Me atë rast, brenda furgonit të tij “Mercedes” Sprinter, i cili ishte nisur për në Tiranë, oficerët gjetën gjithsej 390,000 £ të mbështjellë në pako të ndryshme prej kallaji.

Shtëpia e të dyshuarit në Haringey, Londër, u kontrollua dhe oficerët zbuluan 150,000 £ të tjera cash. 34-vjeçari ishte arrestuar më parë në shtator 2022, kur oficerët zbuluan mbi 20,000 £ në makinën e tij.

Në gusht 2023, u sekuestruan edhe 43,980 £ të tjera, të cilat besohej se ishin të destinuara për t’u transportuar nga grupi.

Të dy personat mbetën nën hetim derisa u arrestuan sërish të shtunën. Që atëherë ata janë liruar me kusht.

22-vjeçari dhe djali 17-vjeçar u lanë të lirë në pritje të hetimeve të mëtejshme.

Menaxheri i operacioneve të NCA Paul Orchard tha:

“Pastruesit e parave u mundësojnë kriminelëve të tjerë të rëndë dhe të organizuar, siç janë tregtarët e drogës dhe armëve të zjarrit, të kryejnë veprat e tyre të tmerrshme që dëmtojnë aq keq shoqërinë tonë. “Degradimi i aftësisë së OCG-ve për të larë paratë e tyre është një prioritet për NCA në misionin e saj për të mbrojtur publikun.

“Qëllimi i krimit të organizuar është të fitojë para, kështu që duke e ndjekur atë dhe ata që e pastrojnë atë, ne po synojmë zemrën e modelit të biznesit kriminal.”

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: