Rreziqet e një lufte globale do të rriten nëse Ukraina bëhet pjesë e NATO-s, paralajmëroi të martën kryeministri sllovak Robert Fico, duke premtuar se vendi i tij do të bllokojë përpjekjen e Kievit për t’u anëtarësuar.

Pranimi i vendeve të reja në bllokun ushtarak të udhëhequr nga SHBA kërkon pëlqimin unanim nga të 32 anëtarët aktualë të tij. Nëse Ukraina ftohet, parlamenti i Sllovakisë nuk do të ratifikojë traktatin e pranimit, këmbënguli Fico.

“Sllovakia ka nevojë për një Ukrainë neutrale. Interesat tona do të kërcënohen nëse Kievi bëhet një vend anëtar i NATO-s, sepse kjo është baza e një konflikti të madh botëror”, shpjegoi ai.

Fico theksoi se nuk do të përkulet para asnjë presioni nga jashtë. “Partnerët tanë jashtë vendit janë mësuar se çfarëdo që të kërkojnë dhe të kërkojnë nga Sllovakia, do ta marrin automatikisht. Por ne jemi një vend sovran dhe me vetëbesim”, tha ai.

Sllovakia, së bashku me Hungarinë fqinje, kanë paralajmëruar se BE-ja nuk duhet të tërhiqet në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës dhe ka këmbëngulur për një zgjidhje diplomatike. Pasi u bë kryeministër në tetor 2023, Fico ndryshoi vendimin e qeverisë së mëparshme për të dërguar armë në Kiev. Ai gjithashtu kundërshton ashpër dërgimin e trupave të NATO-s në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb