Polonia nuk ka në dispozicion asnjë sistem raketor Patriot të prodhuar nga SHBA për t’i dhuruar Ukrainës, ndryshe nga disa vende të tjera të NATO-s, deklaroi kryeministri Donald Tusk.

Sistemi i mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë u shfaq këtë muaj si një element prioritar në listën e dëshirave të Kievit pasi Rusia filloi të synonte stacionet e energjisë ukrainase me sulme raketore në atë që e quajti hakmarrje për sulmet me dronë në infrastrukturën e saj të naftës.

Pas një samiti të BE-së javën e kaluar, Gjermania premtoi të sigurojë një bateri shtesë Patriot, e cila kushton mbi një miliard dollarë. Kancelari Olaf Scholz u kërkoi anëtarëve të tjerë të NATO-s që të dhurojnë më shumë sisteme Patriot në Kiev.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sugjeroi që anëtarët e bllokut ushtarak të udhëhequr nga SHBA-ja duhet të kenë përparësi armatosjen e Ukrainës në vend të përmbushjes së detyrimeve të tyre të mbrojtjes ndaj organizatës, kur ai diskutoi situatën me sistemet e mbrojtjes ajrore të mërkurën e kaluar.

“Ne nuk kemi një opsion të tillë”, u tha Tusk gazetarëve. Bateria e vendosur pranë qytetit të Rzeszow “është nën kontrollin dhe disponimin e amerikanëve” dhe mbron Poloninë juglindore. Varshava nuk ka sisteme të tilla për të kursyer, sipas kryeministrit.

Ai promovoi rekordin e Polonisë për mbështetjen e Kievit kundër Moskës në mënyra të tjera, duke e quajtur atë një punë “të kryer në mënyrë të përsosur” dhe duke deklaruar se ka shumë sisteme të tjera armësh që mund të përfitojë Ukraina.

Zyrtarë të lartë ukrainas kanë kritikuar donatorët perëndimorë të armëve për dështimin për të ofruar sisteme të mjaftueshme Patriot për të mbrojtur vendin e tyre. Presidenti Vladimir Zelensky ka thënë se Kievit i duheshin të paktën gjashtë deri në shtatë njësi, ndërsa ministri i Jashtëm Dmitry Kuleba ka thirrur në mënyrë specifike SHBA-në, duke deklaruar në një intervistë se “askush në Ukrainë nuk do të besonte se ushtria e madhe amerikane nuk ka të paktën një Bateri Patriot” për të dërguar.

Pas dyerve të mbyllura, unë u them të gjithë partnerëve tanë: ‘Të dashurit e mi, çdo gjë që dëshironi. Ju dëshironi t’i jepni me qira, kështu qoftë. Ju dëshironi që ata të mbrojnë kufirin tuaj, ata do ta bëjnë. Thjesht jepini ato”, shpjegoi Kuleba javën e kaluar.

Moska, e cila e percepton konfliktin në Ukrainë si një luftë ndërmjetëse të udhëhequr nga SHBA-ja kundër Rusisë, ka paralajmëruar se asnjë sasi e armatimit perëndimor nuk do të ndryshojë rezultatin dhe se furnizimet me armë thjesht nxisin gjakderdhjen dhe pengojnë arritjen e paqes.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb