Donatorët botërorë premtuan më shumë se 2.1 miliardë dollarë ndihmë humanitare për Sudanin pas një lufte njëvjeçare që e ka shtyrë popullsinë në prag të urisë , tha presidenti francez Emmanuel Macron.

Macron foli në fund të një konference ndërkombëtare në Paris që synonte mbështetjen për 51 milionë banorët e Sudanit. Ndihma do të shkojë për ushqim, ujë, ilaçe dhe nevoja të tjera urgjente, tha ai, pa dhënë një afat kohor specifik.

Të dërguarit e lartë diplomatikë, zyrtarë të OKB-së dhe agjencitë e ndihmës u kërkuan palëve ndërluftuese të Sudanit të ndalojnë sulmet ndaj civilëve dhe të lejojnë aksesin për ndihma humanitare dhe kërkuan përpjekje të menjëhershme ndërmjetësimi ndërkombëtar drejt paqes. Anëtarët e shoqërisë civile të Sudanit morën pjesë në takimin e Parisit, por as ushtria sudaneze dhe as paraushtarakët rivalë të saj nuk u përfaqësuan.

Sudani hyri në konflikt në prill të vitit të kaluar kur tensionet e ndezura midis ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake shpërthyen në luftime të hapura në kryeqytetin, Khartoum, dhe gjetkë në të gjithë vendin.

“Pjesa më e madhe e botës është fokusuar në krizën që u krijua në Lindjen e Mesme. Sado shqetësuese të jenë këto zhvillime, emergjencat e tjera dramatike për jetë a vdekje po shtyhen në hije”, u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit në Sudan.

“Bota po harron njerëzit e Sudanit,” tha ai.

Fushata humanitare e Kombeve të Bashkuara ka nevojë për rreth 2.7 miliardë dollarë këtë vit për të siguruar ushqim, kujdes shëndetësor dhe furnizime të tjera për 24 milionë njerëz në Sudan,  gati gjysma e popullsisë së tij. Deri më tani, financuesit kanë dhënë vetëm 145 milionë dollarë , rreth 5%, sipas zyrës humanitare të OKB-së, e njohur si OCHA.

Pas konferencës, Macron tha: “Ne po japim sot 2 miliardë euro (2.1 miliardë dollarë) për Sudanin.” Nga kjo, rreth 900 milionë euro vijnë nga vendet e BE-së, tha ai.

Konferenca mes 58 vendeve u bëri thirrje gjithashtu fuqive rajonale të ndalojnë financimin e luftës së Sudanit. Pa i përmendur ato, Macron tha: “Shuma që mblodhëm sot mbetet ndoshta më pak se të gjitha paratë e mbledhura nga disa fuqi” për të zhvilluar një konflikt me prokurë në Sudan.

Më shumë se 14,000 njerëz janë vrarë dhe të paktën 33,000 janë plagosur në luftën njëvjeçare. Gati 9 milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre ose në zona më të sigurta brenda Sudanit ose në vendet fqinje. Sipas OKB-së, dhuna seksuale ndaj grave dhe vajzave dhe zhvendosja e vazhdueshme janë të shfrenuara dhe pjesa më e madhe e infrastrukturës së vendit, shtëpitë, spitalet dhe shkollat janë kthyer në gërmadha.

“Ne nuk mund ta lëmë këtë makth të rrëshqasë nga pamja”, tha Guterres në një video-mesazh për konferencën e Parisit.

“Është koha për të mbështetur popullin sudanez. Është koha për të heshtur armët”, shtoi ai.

Ministri i Jashtëm francez Stephane Sejourne tha se qëllimi i konferencës ishte mobilizimi i fondeve humanitare për të ndihmuar sudanezët, të cilët kanë qenë viktima të një “lufte të tmerrshme” dhe “indiferencës ndërkombëtare”.

Komisioneri i Bashkimit Evropian për menaxhimin e krizave, Janez Lenarcic, tha se blloku 27 anëtarësh dëshiron të sigurojë që Sudani të mos harrohet pasi luftërat në Gaza dhe Ukrainë dominojnë lajmet ndërkombëtare.

“Njerëzit e Sudanit, të kapur në këtë emergjencë, janë pothuajse plotësisht të padukshëm,” tha Lenarcic. Sudani është kthyer në një nga fatkeqësitë më të këqija humanitare ndonjëherë në kontinentin afrikan, tha ai dhe shtoi: “Është detyra jonë të mos shikojmë larg”.

Presidentja e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq Mirjana Spoljaric paralajmëroi se veprimet humanitare po politizohen gjithnjë e më shumë në Sudan dhe punonjësit humanitar po rrezikojnë jetën e tyre për të marrë ndihma jetike për njerëzit.

“Sigurimi i një avantazhi ushtarak nuk mund të ndiqet pavarësisht nga kostoja njerëzore,” tha Spoljaric.

Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite fillimisht udhëhoqën përpjekjet për të gjetur një rrugëdalje të negociuar nga konflikti. Por që nga tetori, luftimet janë lënë në hije nga lufta Izrael-Hamas në Gaza, e cila po kërcënon të zgjerohet në një konflikt më të gjerë rajonal.

Punonjësit e ndihmës, ndërkohë, paralajmërojnë se Sudani po shkon drejt vdekjes masive të mundshme në muajt e ardhshëm . Rrjetet e prodhimit dhe shpërndarjes së ushqimit janë prishur dhe agjencitë e ndihmës nuk janë në gjendje të arrijnë në rajonet më të goditura.

Konflikti është shënuar gjithashtu nga raporte të përhapura për mizori duke përfshirë vrasje, zhvendosje dhe përdhunime, veçanërisht në zonën e kryeqytetit dhe rajonin perëndimor të Darfurit.

Të paktën 37% e popullsisë në nivel krize ose më lart vuajnë nga uria , sipas OCHA. Save the Children paralajmëroi se rreth 230,000 fëmijë, gra shtatzëna dhe nëna të porsalindura mund të vdesin nga kequshqyerja në muajt e ardhshëm.

“Uria është një realitet në Sudan,” tha Abdallah al-Dardari, një drejtor rajonal i Programit të Zhvillimit të OKB-së.

Ushtria, e kryesuar nga gjenerali Abdel-Fattah Burhan, dhe RSF, e komanduar nga gjenerali Mohammed Hamdan Dagalo, kanë gdhendur Hartum dhe kanë shkëmbyer zjarr pa dallim kundër njëri-tjetrit. Në vitin 2021, Burhan dhe Dagalo ishin aleatë të shqetësuar që udhëhoqën një grusht shteti ushtarak . Ata rrëzuan një qeveri civile të njohur ndërkombëtarisht, e cila supozohej të drejtonte tranzicionin demokratik të Sudanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb