Policia Bashkiake e Bellarias në Rimin kreu sekuestrimin ​​emergjent të një qenushi të racës malteze dhe njëkohësisht nisi hetim për pronarët me akuzën e keqtrajtimit të kafshëve konkurruese. Burri dhe gruaja u denoncuan nga një fqinj, i cili, duke i ardhur keq për ngacmimet e bëra ndaj kafshës së gjorë, filmoi gjithçka me smartfon dhe më pas denoncoi pronarët në zyrën e bashkisë.

Në video, burri, një 46-vjeçar me origjinë shqiptare, shihej duke ngritur duart mbi maltezin duke e goditur disa herë. Në raste të tjera qenin e vogël do ta kapnin nga veshët dhe do ta kishin lënë të varur në boshllëkun përtej kangjellave të tarracës së shtëpisë së çiftit. Për më tepër, në ankesë, fqinja tha se edhe në të kaluarën kishte parë keqtrajtime të ngjashme.

Të dyshuarit kanë hedhur poshtë me forcë akuzat e ngritura ndaj tyre. Veçanërisht 46-vjeçari kishte pranuar se e kishte qortuar kafshën, por vetëm për ta edukuar dhe për ta kuptuar se nuk duhet të hante jashtëqitjet e djalit të çiftit.

Gjyqtari hetues i Gjykatës së Riminit, Vinicio Cantarini, tashmë do të duhet të vendosë për fatin e qenit. Të dyshuarit nga ana e tyre vazhdojnë të pohojnë se janë shumë të afërt me kafshën dhe se e gjithë historia është pasojë e një keqkuptimi që synojnë ta zbardhin sa më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb