Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla në përfundim të mbledhjes së grupit, iu përgjigj edhe interesimit të gazetarëve se pse PS kishte zgjedhur një formulë të komplikuar për Kodin Zgjedhor.

Sipas Ballës, këtë formulë nuk e kanë shpikur shqiptarët, por e kanë disa prej vendeve më të zhvilluara të Europës.

“Këtë model e kanë edhe ligjvënësit e Austrisë, Çekisë, Kroacisë. E kanë analizuar prej shumë vitesh dhe kanë konkluduar një një formë. Këtë formulë nuk e kemi shpikur ne, e kanë pjesa më e madhe e vendeve, e kam për zemër modelin e Kosovës por kemi menduar që duhet të zgjedhim vendet e listuara më lart, pra përfshi Danimarkën dhe Belgjikën, si modele më të mira.
Numri i votave për secilin kandidat rimodelon listën e deputetëve të një partie”,- tha ai.

I pyetur nëse do të bojkotonte PD-ja mbledhjen e Këshillit Politik, Balla u shpreh: Nuk e besoj që PD do të vetëpërjashtohet nga ky proces. Kam besim që do të kontribuojnë. Nëse nuk e bëjnë ndryshimet kushtetuese janë bërë, listat u hapën dhe zgjedhjet e 25 prillit do të bëhen me lista të hapura”,- tha ai.

Në lidhje me kërkesën e opozitës për të pasur një ekspertizë të OBE-ODIHR lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, Balla sqaroi: “E para, ndryshimet kushtetuese kanë bërë fakt. Këtë çështje dhe në historinë e ODIHR nëse lexoni e kanë thënë qartë që këto janë çështje që i përkasin sovranitetit të plotë të vendeve”.

(BalaknWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb