Drejtori i CIA-s, William Burns, mbërriti në kryeqytetin egjiptian Kajro të premten për takime rreth konfliktit në Gaza, tha një burim egjiptian i sigurisë dhe tre burime në aeroportin e Kajros.

Egjipti, së bashku me Katarin dhe Shtetet e Bashkuara, ka udhëhequr përpjekjet për të ndërmjetësuar midis Izraelit dhe Hamasit për të ndërmjetësuar një marrëveshje për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve në Gaza.

CIA nuk pranoi të komentonte, duke reflektuar politikën e saj për të mos zbuluar udhëtimin e drejtorit.

Egjipti bëri një shtytje të përtërirë për të ringjallur negociatat në fund të muajit të kaluar. Kajro është alarmuar nga perspektiva e një operacioni tokësor izraelit kundër Hamasit në Rafah në Gazën jugore, ku më shumë se një milion njerëz janë strehuar pranë kufirit me Gadishullin Sinai të Egjiptit.

Ndërmjetësuesit thonë se kanë pritur që Hamasi të japë përgjigjen e tij mbi versionin më të fundit të një propozimi për një armëpushim dhe për lirimin e pengjeve izraelitë të mbajtur në Gaza.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: