Dua Lipa ka thënë se është e gatshme të rrezikojë një reagim ndaj deklaratave politike, pasi ajo i përshkroi operacionet ushtarake në Gaza si “gjenocid izraelit”.

Në një intervistë me Radio Times, këngëtarja 28-vjeçare tha se ajo e kontrollonte vazhdimisht veten përpara se të bënte një deklaratë, por e bëri këtë sepse mendonte se ishte për “të mirën më të madhe” dhe ia vlente rreziku.

Dua muajin e kaluar ripostoi për 88 milionë ndjekësit e saj në Instagram një grafik nga grupi Artists4Ceasefire, së bashku me hashtag-un #AllEyesOnRafah, i cili u shfaq në trend në ditët pas bombardimeve të Izraelit në Gaza.

“Djegia e fëmijëve të gjallë nuk mund të justifikohet kurrë. E gjithë bota po mobilizohet për të ndaluar gjenocidin izraelit. Ju lutem tregoni solidaritetin tuaj me Gazën,” -shkroi ajo.

Kohët e fundit, ajo u referua në një këngë rap izraelite që bëri thirrje për dhunë kundër figurave publike që kanë shprehur pikëpamje pro-palestineze.

“Kur flas për gjëra që janë politike, e kontrolloj veten dy herë, trefish: ‘OK, kjo ka të bëjë me diçka që është shumë më e madhe se unë dhe është e nevojshme – dhe kjo është arsyeja e vetme pse po e postoj.’ Ky është ngushëllimi im i vetëm për ta bërë këtë”, -tha ajo për Radio Times. “Gjithmonë do të përballesh me një reagim të ashpër dhe opinionet e njerëzve të tjerë, kështu që është një vendim i madh. E balancoj atë, sepse në fund e ndiej se është për një të mirë më të madhe, kështu që jam e gatshme [ta marr atë goditje].”

Dua Lipa, e cila ka lindur në Londër nga prindër shqiptarë kosovarë, tha se trashëgimia e saj ndikoi në politikën e saj të hapur.

“Të flasësh është një prirje e natyrshme për mua, duke pasur parasysh prejardhjen dhe trashëgiminë time, dhe se vetë ekzistenca ime është disi politike – nuk është diçka që nuk është e zakonshme për mua të ndihem afër”, tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: