Nxënësit dhe adoleshentët në Rripin e Gazës, ankohen se lufta, përveç të gjithë pasojave të tjera dhe viktimave që ka shkaktuar, ka ndërprerë edhe arsimin.

“Isha duke pritur me padurim provimet, por lufta e pengoi atë dhe shkatërroi atë gëzim. Në fillim, ne prisnim me shpresën se lufta do të përfundonte dhe ne do të arrinim të vijonim mësimin. Por ne nuk e dimë se sa do të zgjasë apo sa vite do të privohemi nga jeta jonë arsimore”, tha Baraa al-Farra, një student 18-vjeçar i zhvendosur nga Khan Younis në Gazën jugore.

Dhjetëra studentë dhe mësues mbajtën një protestë në lagjen Remal të qytetit të Gazës të shtunën, duke brohoritur, “Ne kërkojmë të drejtën tonë për të marrë provimet e shkollës së mesme” dhe “Duam libra, jo bomba”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: