Nëse pritshmëritë e qeverisë realizohen, atëherë imazhi i “bon vivant”-it (”që jeton mirë”) francez, i ulur në një kafene rruge me një gotë verë në njërën dorë dhe një cigare në tjetrën, është më në fund në proces ndryshimi, shkruan ”Forbes”.

Masat e reja, më të ashpra kundër duhanit të shpallura nga qeveria synojnë t’i thonë “au revoir” (”mirupafshim”) zakonit kombëtar të pirjes së duhanit, duke penguar njerëzit e rinj që ta përdorin atë, veçanërisht të rinjtë, me qëllim krijimin e “brezit pa duhan” deri në vitin 2032.

”Tani e tutje, zonat ku ndalohet duhani do të jenë normë”, tha ministri i shëndetësisë, Aurélien Rousseau.

Megjithëse pirja e duhanit në Francë është ulur në krahasim me të kaluarën, kombi numëron ende 12 milionë duhanpirës të përditshëm në mesin e popullsisë së rritur, një nivel që nuk ka ndryshuar për disa vite.

Prevalenca e tij është ende një tronditje kulturore për shumë turistë që vizitojnë vendin.

Sipas studimit të fundit nga ”Public Health France”, të publikuar më 31 maj, një e katërta e të rriturve francezë pinë duhan çdo ditë.

Të dhënat e Eurostat tregojnë se përqindja ditore e duhanpirësve në Francë është më e lartë se mesatarja e Bashkimit Evropian.

Rreth 22% e njerëzve të moshës 15 vjeç e lart pinë duhan çdo ditë në vend krahasuar me pak më pak se 19% në BE.

Filmat francezë, veprat e artit, posterat dhe reklamat e kanë magjepsur gjithmonë duhanin.

“Kinemaja franceze është ende e varur nga shfaqja e duhanit në ekran dhe praktika shfaqet në pothuajse të gjithë filmat e vendit”, raportoi BBC në një artikull duke cituar një studim nga Lidhja Franceze Kundër Kancerit.

“Duhani mbetet pothuajse i kudondodhur në filmat francezë”, raporton ”League” duke shtuar se deri në vitin 2021 “duhani merr mesatarisht 2,6 minuta kohë ekrani për çdo film – ekuivalenti i gjashtë reklamave”.

”Pothuajse gjysmë shekulli që kur yjet si Jeanne Moreau dhe Brigitte Bardot e ndezën në mënyrë joshëse gjatë Valës së Re Franceze, rreth 90% e 150 filmave nga viti 2015 deri në 2019 të anketuar nga ”League” përmbanin një ”ngjarje për pirjen e duhanit”.

“Magjepsja” e pirjes së duhanit llogaritet si një faktor në numrin e lartë të njerëzve që ende marrin duhan që në moshë shumë të re.

”Një raport i publikuar në gusht nga Observatori i Francës për Drogën dhe Trendet e Varësisë “zbuloi se Franca humbi më shumë para për jetët e humbura dhe fushatat e parandalimit të alkoolit dhe duhanit sesa fiton nga taksat mbi ato produkte”, shkruan Euronews.

”Pirja e duhanit i kushton shtetit 156 miliardë euro jetë, humbje të cilësisë së jetës për pacientët me kancer nga pirja e duhanit dhe shpenzimet shtetërore për parandalimin dhe kujdesin”, raporton OFDT.

Me 75 000 vdekje në vit, duhani përfaqëson shkakun kryesor të vdekshmërisë së shmangshme në vend.

Në Bashkimin Evropian në tërësi, duhani është shkaku kryesor i vdekjeve të parakohshme dhe vret rreth 700 000 njerëz çdo vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: