E dashura e supozuar e Presidentit rus, Vladimir Putin është rishfaqur me një “look” të re në Moskë, mes thashethemeve se ajo ishte fshehur në një shtëpi luksoze në Zvicër. Gjimnastja, Anila Kabeava, u rishfaq së fundmi në një palestër provash, për të ndjekur një shfaqje bamirësie.

Kabaeva besohet gjerësisht se është zonja e të fortit rus dhe nëna e katër fëmijëve të Putinit, të cilët ai kurrë nuk i ka njohur zyrtarisht.
Fotot e Kabaeva në ngjarjen në Moskë ndezën spekulime se ish-gjimnastja kishte përdorur të njëjtin kirurg kozmetik si Putini mes pretendimeve për botox.

Duke shmangur lidhjen e saj me Putinin në mënyrë që të mos censurohet nga shteti rus, revista tha: ‘Alina Kabaeva është një nga gratë më misterioze dhe më të fshehta në vendin tonë.

“Gjimnastja pothuajse kurrë nuk shfaqet në publik, nuk [shfaqet] në rrjetet sociale dhe nuk është e mundur ta shohësh aksidentalisht në rrugë apo në qendra tregtare.”

Një version televiziv i festivalit të Kabaeva do të transmetohet në prag të përkujtimit të Ditës së Fitores, më 9 maj.

Kjo shihet si dita kur Putini do të kërkojë të shpallë një lloj fitoreje në Ukrainë, ndoshta duke pretenduar se ka marrë të gjithë Donbasin për Rusinë.

Perëndimi deri më tani nuk e ka sanksionuar Kabaevën, e cila përveç se është partnerja sekrete e përfolur i Putinit, është gjithashtu kryetare e bordit të drejtorëve në National Media Group – një gjigant i madh televiziv dhe gazetash i bindur nga Kremlini – me një pagë prej gati 8 milionë funtesh në vit.
Kabaeva dhe familja e saj e re e supozuar sekrete me Putinin besohet se janë dërguar në një shtëpi private në Zvicër ose në një nga disa bunkerë të klasës së lartë në Urale, Arktik ose Siberi.

Një peticion, i nisur nga qytetarët në Rusi, Bjellorusi dhe Ukrainë dy javë më parë, u ka kërkuar autoriteteve zvicerane që ta dëbojnë Kabaeva nga Zvicra dhe ta deportojnë atë në Rusi.

Apeli, i cili e përshkruan Kabaeva si “gruaja e preferuar e diktatorit dhe kriminelit të luftës Putin”, ka arritur që atëherë mbi 73,500 nënshkrime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb