Të paktën tetë persona u vranë dhe 44 të tjerë u plagosën të enjten kur një kamion u përplas me një autobus në Egjiptin jugor, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve egjiptiane MENA.

Sipas raportit, ekipet e shpëtimit shkuan në vendin e aksidentit në rrugën Aswan-Abu Simbel dhe i transferuan të plagosurit në Spitalin Publik Aswan.

Në autobusin, i cili po udhëtonte nga Sudani, ndodheshin 56 pasagjerë. Sipas Ahmad Mesilhy, një oficer në Drejtorinë e Sigurisë së Aswanit, shumica e viktimave ishin sudanezë.

Aksidentet rrugore janë të zakonshme në Egjipt për shkak të mirëmbajtjes së dobët të rrugëve dhe zbatimit të dobët të ligjeve të trafikut.

Për të ulur numrin e aksidenteve, Egjipti ka përmirësuar rrjetin e tij rrugor gjatë viteve të fundit duke ndërtuar rrugë dhe ura të reja dhe duke riparuar ato ekzistuese.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb